اخبار تکنولوژی و علم قرن 21

سه شنبه ۹۷/۰۸/۲۲

بررسی هدست DayDream View گوگل – 21tech.ir

21 century technology news

اخبار علم و تکنولوژی قرن 21
www.21tech.ir

بررسی هدست DayDream View گوگل

هدست DayDream View گوگل
http://21tech.ir/?p=1257
1248 نمایش

وقتی گوگل هدست واقعیت مجازی DayDream View را معرفی کرد، باعث خوشحالی صنعت رو به رشد واقعیت مجازی شد. غول جستجو اینترنتی یک وسیله‌ی واقعیت مجازی برای گوشی‌های تلفن همراه معرفی کرد که می‌تواند با گوشی‌های Googel Pixel و Pixel XL گوگل سازگار شود. در میان هیاهوی تبلیغاتی این روزهای هدست‌های واقعیت مجازی، این محصول گوگل توانست تمام انتظاراتی که از آن می رفت را پاسخ گوید.

DayDream View دو مانع جدی بر سر راه رشد خود می‌بیند. اول مشتریانی هستند که هنوز تصمیم نهایی خود را برای ورود به دنیای واقعیت مجازی نگرفته‌اند و مانع دوم توسعه دهندگان و تامین کنندگانی هستند که در تردید میان سرمایه گزاری کردن یا سرمایه گزاری نکردن در این بازار هستند. گوگل پاسخ خود را به این شرایط اینگونه می دهد: سخت افزاری جذاب! این محصول از نظر کیفیت ساخت تحسین‌ها را برانگیخته است. علاوه بر این گوگل نرم افزاری را توسعه نداده که باید مدت‌ها صبر کنیم تا شاهد کارآمدی آن باشیم. گوگل بلعکس اکثر رقبایش، نرم‌افزاری را انتخاب کرده که هم اکنون هم کارآرایی مناسب دارد (لیستی از برنامه‌های سازگار با دیدریم).

هدست DayDream View گوگل

هدست DayDream View گوگل

طراحی زیبا و چشم نواز است مانند رقبایش که شامل Samsung Gear VR نیز میشود. این هدست گوگل اساسا یک وسیله  میزبان برای گوشی موبایل است به همراه یک کنترلر دستی. هرچند در حال حاضر پشتیبانی آن محدود به گوشی‌های Pixel و Pixel XL است. این هدست امکانات جذاب برخی محصولات بازار واقعیت مجازی را، مانند HTC Vive and Oculus Rift، ندارد – مانند تعقیب کردن چشم و نمایش دنیای واقعی – اما بازهم در انجام آنچه که هدف ساخت این محصول بوده، به خوبی عمل کرده است.

نحوه ی قرارگیری گوشی درون DayDream View

نحوه ی قرارگیری گوشی درون DayDream View

بسیاری از آن به عنوان هدستی با راحت‌ترین کاربرد نام برده‌اند. راه سرهم کردن آن بسیار ساده است. ابتدا در جلوی هدست را باز کرده، کنترل را بیرون آورده سپس گوشی را جای آن می گذاریم. پس از آن هدست را پوشیده و مرحله‌ی adjust آن را انجام می‌دهیم(با فشار دادن یک دکمه بر روی کنترلر) تا تصویر شفاف شود. با وجود پوشیده بودن گوشی‌های Pixel درون محفظه هدست، تاکنون گزارشی مبنی بر داغ کردن گوشی منتشر نشده است. گوگل به جای استفاده از پلاستیک از مواد نرم و قابل شستشویی استفاده می‌کند که به شما حس پوشیدن لباس یوگا می‌دهد! همچنین به محض تماس در محفظه‌ی هدست با گوشی، به لطف فناوری NFC، نرم افزارهای پشتیبانی شده به نمایش در می‌آیند.

MagicWand در حال بازی کردن

MagicWand در حال بازی کردن

قسمت کلیدی دیگر این هدست، Magic Wand است که مجهز به سنسور حرکتی و سه دکمه‌ی اصلی است. Magic Wand که به وسیله بلوتوث به گوشی وصل می‌شود، دارای یک سطح بزرگ با قابلیت تشخیص لمس و کلیک است که برای گشت وگذار میان منوها است و دو دکمه‌ی فرو رفته و برآمده در پایین که عملکرد یکی از آنها شبیه دکمه هوم(home) در آیفون است. و به دلیل اینکه در حین استفاده از هدست نمی‌توان دکمه‌ها را دید، بنابراین آنها به صورت فرو رفته و برآمده طراحی شده‌اند. قابلیت جالب آن تشخیص تعداد محدودی حرکت است که باعث می‌شود بتوان از آن به عنوان “چوب جادویی” یا “لیزر” در بازی‌ها استفاده کرد، مشابه Remote در Nintendo اما محدودتر.

نمونه ای از تصاویر هدست DayDream

نمونه ای از تصاویر هدست DayDream

در مقام مقایسه می‌توان گفت که هدست DayDream View محصول بسیار خوبیست اما فقط در مقایسه نه در برآورده کردن تخیلات. هدست‌های واقعیت مجازی راه درازی در پیش دارند اما این محصول گوگل در حال حاضر صدرنشین هدست‌های واقعیت مجازی موبایل است ( با توجه به قیمت ۷۹ دلاری در زمان عرضه و کیفیت ساخت آن).

استفاده از هدست‌های واقعیت مجازی موبایل بسیار همه گیرتر از هدست‌های مستقل است که بیشتر به خاطر دامنه‌ی استفاده‌ گسترده‌تر آنها و عدم انحصارطلبی می‌باشد. آنها با وجود توانایی‌های اندکی که دارند اما بازی‌ها و ویدیو‌های زیادی برای آنها وجود دارد. به طوری که از ابتدا این هدست از سرویس یوتیوب پشتیبانی می‌کند و یوتیوب، به لطف اینکه متعلق به گوگل است، ویدئوهای ۳۶۰ درجه زیادی را برای این هدست قرار داده است.

این هدست که اولین محصول نوع خود در میان تولیدات گوگل است، بنا بر گفته‌ی گوگل خط مشی کلی پلتفرم DayDream را، که در آندروید Nougat 7.1 معرفی شده، نشان می‌دهد. درخشان بودن کمی بیش از حد تصویر در این محصول برای آن یک کاستی به حساب می‌آید و مشخصا راه برای توسعه‌ هر چه بیشتر این محصول را نشان می‌دهد. این احتمال نیز وجود دارد که گوگل در آینده پشتیبانی محصولات سایر شرکت‌های سازننده گوشی را نیز به امکانات این محصول اضافه کند.


نوشتن یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عنوان منو