اخبار تکنولوژی و علم قرن 21

چهارشنبه ۹۵/۱۱/۰۶

21 century technology news

اخبار علم و تکنولوژی قرن 21
www.21tech.ir

علامات داشبورد خودرو چه می گویند؟

21tech.ir
رای دادن به این پست

اطلاعات متفاوتی مانند سیستم های فعال، هشدارهای فنی و امنیتی، وضعیت عمومی خودرو و از این قبیل موارد در داشبورد خودرو، معمولا با زبان علائم و رنگ ها، نمایش داده می شود. برخی از این اطلاعات قطعا می توانند به حفظ سلامتی و امنیت شما و سلامت ماشین شما کمک شایانی کند. علاوه بر آن، زیبایی، تنوع و فراوانی امکانات داشبورد همواره مورد توجه خریداران خودرو بوده است. به همین دلایل شرکت های خودرو سازی همواره به فکر طراحی داشبوردی زیبا و کارآمد هستند که گاها با دیدن طراحی فوق العاده ی آنها شگفت زده می شوید.

مسلما این علائم و رنگ ها به صورت کامل میان همه ی خودروها یکسان نیستند، اما خودروسازان تلاش می کنند تا علائم آشنایی را برای داشبوردهای خود به کار ببرند تا عموم مردم، بدون هیچ آموزشی، متوجه علائم آن باشند. معمولا خودروهای بنز دارای بیشترین علائم داشبورد هستند.

در ادامه لیستی نسبتا فراگیر از این علائم را مشاهده خواهید کرد. البته برخی از این علائم مربوط به سیستم های خاصی است که ممکن است در برخی خودروها و حتی در خودروهای یک کشور وجود نداشته باشد (مانند Dipping light که چراغ رانندگی شهری است).

علائم داشبورد خودروها

علائم داشبورد خودروها

توضیحی در مورد گرمکن دیزل( Diesel pre-heat یا Glow plug)

خودروهای دیزلی، به دلیل اینکه شمع ندارند و از گرمای کمپرس شدن گاز برای احتراق استفاده می کنند، گاها  برای استارت زدن در هوای سرد دچار مشکل می شوند، به این دلیل که در ابتدای کار موتور، گرمای حاصل از کمپرس شدن هوا جذب دیواره سرد سیلندر شده و دمای هوای درون سیلندر برای آغاز احتراق سوخت تزریقی، به اندازه کافی گرم نمی باشد. برای حل این مشکل یک وسیله ی گرمکن الکتریکی را درون سیلندر قرار می دهند و در هوای سرد با عبور جریان الکتریکی از آن موتور گرم می شود و انرژی لازم برای احتراق سوخت فراهم می شود.

تست یک Glow plug. چون در زمان گرم شدن از خود نور مرئی تابش میکند، به آن Glow یا درخشان گفته می شود

تست یک Glow plug. چون در زمان گرم شدن از خود نور مرئی تابش میکند، به آن Glow یا درخشان گفته می شود

انتظار برای گرم شدن موتور دیزل

انتظار برای گرم شدن موتور دیزل

مقالات مرتبط:


نوشتن یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عنوان منو
در حال بارگذاری