اخبار تکنولوژی و علم قرن 21

یکشنبه ۹۷/۰۹/۲۵

آشنایی با علائم داشبورد خودرو. این علامات به چه معنا هستند؟

21 century technology news

اخبار علم و تکنولوژی قرن 21
www.21tech.ir

علامات داشبورد خودرو چه می گویند؟

مفهوم علائم داشبورد خودرو
http://21tech.ir/?p=1374
5555 نمایش

اطلاعات متفاوتی مانند سیستم‌های فعال، هشدارهای فنی و امنیتی، وضعیت عمومی خودرو و از این قبیل موارد در داشبورد خودرو، معمولا با زبان علائم و رنگ‌ها نمایش داده می‌شود. برخی از این اطلاعات قطعاً به حفظ سلامتی و امنیت شما و سلامت خودرو شما کمک شایانی می‌کنند. علاوه بر آن، زیبایی، تنوع و فراوانی امکانات داشبورد همواره مورد توجه خریداران خودرو بوده است. به همین دلایل شرکت‌های خودروساز همواره به فکر طراحی داشبوردی زیبا و کارآمد هستند که گاهاً با دیدن طراحی فوق‌العاده آنها شگفت‌زده می‌شوید.

مسلماً این علائم و رنگ‌ها به صورت کامل میان همه‌ی خودروها یکسان نیستند، اما خودروسازان تلاش می‌کنند تا علائم آشنایی را برای داشبوردهای خود به کار ببرند تا عموم مردم، بدون هیچ آموزشی متوجه مفاهیم آن باشند. معمولاً خودروهای بنز دارای بیشترین علائم داشبورد هستند.

در ادامه لیستی نسبتاً فراگیر از این علائم را مشاهده خواهید کرد. البته برخی از این علائم مربوط به سیستم‌های خاصی است که احتمالاً در برخی خودروها و حتی در خودروهای یک کشور وجود ندارند (مانند Dipping light که چراغ رانندگی شهری است).

لیستی از رایج‌ترین علامات داشبورد خودرو و مفهوم آنها:

علائم داشبورد خودروها

علائم داشبورد خودروها

توضیحی در مورد گرمکن دیزل ( Diesel pre-heat یا Glow plug)

خودروهای دیزلی، به دلیل اینکه شمع ندارند و از گرمای کمپرس شدن گاز برای احتراق استفاده می‌کنند، گاهی برای استارت زدن در هوای سرد دچار مشکل می‌شوند. به این دلیل که در ابتدای کار موتور، گرمای حاصل از کمپرس شدن هوا جذب دیواره سرد سیلندر شده و دمای هوای درون سیلندر برای آغاز احتراق سوخت تزریقی، به اندازه کافی گرم نمی‌باشد. برای حل این مشکل یک گرمکن الکتریکی را درون سیلندر قرار می‌دهند و در هوای سرد با عبور جریان الکتریکی از آن، موتور گرم و انرژی لازم برای احتراق سوخت فراهم می‌شود.

تست یک Glow plug. چون در زمان گرم شدن از خود نور مرئی تابش میکند، به آن Glow یا درخشان گفته می شود

تست یک Glow plug. چون در زمان گرم شدن از خود نور مرئی تابش می‌کند، به آن Glow یا درخشان گفته می‌شود

انتظار برای گرم شدن موتور دیزل

انتظار برای گرم شدن موتور دیزل


نوشتن یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عنوان منو