اخبار تکنولوژی و علم قرن 21

یکشنبه ۹۶/۰۷/۰۲

قطع اکسیژن‌رسانی به سلول‌های سرطانی با اصلاح ژنتیکی – 21tech.ir

21 century technology news

اخبار علم و تکنولوژی قرن 21
www.21tech.ir

قطع اکسیژن‌رسانی به سلول‌های سرطانی با اصلاح ژنتیکی

484 نمایش

تصور کنید شما در بدنتان سلول‌هایی دارید که همواره  آماده هستند سلول هایی سرطانی را نابود کنند تا برای شما مشکلی به وجود نیاید.

این، موضوع تحقیقات دانشمندان در دانشگاه ساتمپتون انگلستان است.

محققان موفق شدند با استفاده از مهندسی ژنتیک، سلول‌هایی با یک “مدار ژنتیکی ساختگی” تولید کنند که می‌توانند مولکول هایی از خود آزاد کنند که مانع رشد و بقا تومورهای سرطانی می شوند.

مکانیزم‌های دفاعی مختلفی در سلول‌های بدن وجود دارد، مانند پروتئین‌هایی که آسیب‌های DNA را تشخیص می‌دهند، اما حفره‌هایی در این سیستم دفاعی وجود دارد که بدن را در معرض بیماری‌ها قرار می‌دهد (به‌عنوان نمونه سلول‌های سرطانی معمولا از جنس خود سلول‌های بدن هستند و سیستم ایمنی به آنها اجازه رشد می‌دهد). پروفسور علی توسلی، یکی از اعضای اصلی نویسنده این مقاله، می‌گوید: “ما در حال تحقیق بر روی امکان این هستیم که سلول‌های بدن انسان را به قابلیتی مجهز کنیم که علائم بیماری را در بدن تشخیص دهد و با آن مقابل کند و نحوه این تشخیص هم با تعریف شرایط بیماری برای سلول‌های اصلاح شده‌ی ما است که شرایط یک بیماری را متوجه می‌شوند”.

تمرکز این تحقیقات بر روی پروتئینی با نام HIF-1 قرار دارد که‌به سلول‌های سرطانی، در شرایطی که اکسیژن کم است، کمک می‌کند تا زنده بمانند. محققان موفق شدند به شکلی این پروتئین را تغییر دهند که در زمان کاهش سطح اکسیژن، به دلیل رشد توده سرطانی، پیغام‌های تشخیص بیماری را به رگ‌های خونی اطراف ارسال کند. هر چند سرعت رشد زیاد سلول‌های سرطانی محتاج به اکسیژن، باعث شد سریع از این پروتئین اصلاح شده عبور کنند و خود را برای تامین اکسیژن به عروق جدیدی برسانند.

 پروفسور توکلی می‌گوید: “ارتباط پروتئین HIF با گسترش سرطان کاملا قطعی و اثبات شده‌است و ارتباط این پروتئین با عروق در آزمایش ما به خوبی صورت گرفت”.

در این تکنولوژی، مدارهای ژنتیکی ساخت آقای توسلی و همکارانش موفق شدند راهی برای شمارش پروتئین‌ها در محیط های کم اکسیژن پیدا کنند. پروفسور توکلی می‌گوید: “ما این مدار را مانند یک plasmid (مولکول‌های کوچک، دایره‌ای شکل و دو رشته‌ای DNA که از کروموزوم سلول جدا هستند) طراحی کردیم و بعد از یک آنزیم استفاده کردیم تا آن را در یک محل مشخص در کروموزوم سلول انسان ترکیب کند. مدار ما به شکلی طراحی شده است که زمانی سلول‌ها در محیط کم اکسیژن قرار می‌گیرند، سیستم دفاعی فعال می‌شود و وقتی ما ماده‌ای با نام doxycycline به آن اضافه می‌کنیم به طور کامل کنترل آن ناحیه را در  دست می‌گیریم”.

در حال حاضر تحقیقات در مراحل اولیه قرار دارد و فعلا بر روی انسان قابل تست نیست. اما به هر حال یک پیشرفت بسیار مهم است که به محققان اجازه می‌دهد تا با غیر فعال کردن پروتئین‌های HIF در مرحله‌ی حیاطی رشد سلول‌های سرطانی (پیش از آن که رشد سرطان از کنترل خارج شود)، بیماری را متوقف کنند.

پروفسور توکلی می‌گوید: “بسیار عالی می‌شود اگر تمام سلول‌های یک موجود زنده مجهز به این مدار ژنتیکی شود تا این تئوری، که کنترل پروتئین‌های HIF کنترل کننده سرطان است، کاملا تست شود”.


نوشتن یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عنوان منو