اخبار تکنولوژی و علم قرن 21

یکشنبه ۹۶/۰۷/۰۲

ساخت باتری های اتمی با استفاده از ضایعات هسته ای. این باتری عمر بسیار طولانی دارد.

21 century technology news

اخبار علم و تکنولوژی قرن 21
www.21tech.ir

تولید انرژی پاک از ضایعات هسته‌ای در باتری‌ها

21tech.ir
955 نمایش

آیا می‌توان از ضایعات صنایع هسته‌ای برای تولید انرژی پاک در باتری های اتمی استفاده کرد؟ این سوالیست که محققان دانشگاه بریستول انگلستان به آن جواب مثبت می‌دهند و یک نمونه اولیه هم برای اثبات این ادعا تولید کرده‌اند.

اکثر دستگاه‌های تولید انرژی ممولی، با گردش آهنربا به دور یک سیم پیچ تولید انرژِی می‌کنند. اما یک قطعه الماس دست ساز می‌تواند به سادگی با قرار گرفتن در معرض تشعشع (radiation)، شروع به تولید جریان الکتریکی کند.

انستیتیو Cabon دانشگاه بریستول انگلستان، هفته گذشته این دستاورد را در همایش سالانه «ایده‌هایی برای تغییر دنیا» معرفی کرد.

در حال حاضر نمونه اولیه از نیکل-۶۳ به عنوان منبع پرتوزا استفاده می‌کند. اما محققان امیدوارند که بتوانند از کربن-۱۴ به جای آن استفاده کنند. کربن-۱۴ یک ماده‌ی پرتوزا است که در درون دیواره‌های گرافیتی عایق تشعشع در صنایع هسته‌ای، تولید می‌شود.

پروفسور تام اسکات، از اعضای مرکز تجزیه و تحلیل دانشگاه بریستول، می‌گوید: “این مثال بسیار خوبیست از اینکه انگلستان چگونه می‌تواند دنیا را واقعا تغییر دهد. در انگلستان ما در حدود ۹۵,۰۰۰ تن گرافیت پرتوزا در میان ضایعات صنایع هسته‌ای داریم”.

برای کسانی که از عمر کوتاه باتری‌های قلیایی AA خسته شده‌اند این یافته جدید خبر بسیار خوبیست. زیرا عمر این باتری‌ها بسیار بیشتر از باتری‌های معمولی است.

پروفسور اسکات می‌گوید: یک باتری قلیلیی AA با وزنی در حدود ۲۰ گرم، توانایی ذخیره ۷۰۰J انرژی در هر گرم را دارد و تمام این انرژی با مصرف مداوم در ۲۴ ساعت به پایان می‌رسد (یعنی ۱۴,۰۰۰ ژول در مصرف کامل). حال آنکه باتری جدید با ۱ گرم کربن-۱۴ می تواند در هر روز ۱۵J انرژِی تولید کند و این مقدار تولید به مدت ۵,۷۳۰ سال ادامه خواهد داشت (در مجموع برابر با ۲٫۷ تراژول، یعنی ۲٫۷ میلیون میلیون ژول).

شاید این باتری‌های ضعیف با عمر طولانی نتوانند به این زودی‌ها جانشین باتری‌های تلفن همراه شوند اما، در مصارفی دیگر مانند رهیاب‌ها، ماهواره‌ها و حتی پهپادهای بلند پرواز می‌توان از آنها استفاده کرد. محققان همچنین از مردم درخواست کرده‌اند در صورتی که ایده‌ای برای استفاده از این باتری‌ها دارند به هشتک diamondbattery# توئیت کنند.

منبع


نوشتن یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عنوان منو