اخبار تکنولوژی و علم قرن 21

یکشنبه ۹۷/۰۹/۲۵

پس از دو ماه تعطیلی سفرهای فضایی شرکت اسپیس‌ایکس، فالکون ۹ آماده انجام ماموریت جدید است.

21 century technology news

اخبار علم و تکنولوژی قرن 21
www.21tech.ir

فالکون ۹ آماده انجام ماموریت در ۱۶ دسامبر (۲۶ آذر)

falcon-9
http://21tech.ir/?p=1593
946 نمایش

ماه سپتامبر بود که موشک فالکون ۹ گرفتار حادثه شد و بر روی سکوی پرتاب، در حال سوخت‌گیری، ناگهان آتش گرفت. اما الان پس از گذشت ۸ هفته، مهندسان Space X کار بزرگی انجام داده‌اند و یک راکت Falcon 9 را آماده پرتاب به مدار زمین کرده‌اند.

شرکت تولید ماهواره Iridium Communications خبر داد، در نظر دارد در روز ۱۶ دسامبر (۲۶ آذر)، ده ماهواره را به وسیله‌ راکت فالکون ۹ به فضا بفرستد. این ماموریت هم اکنون در انتظار پاسخ سازمان فدرال هوایی امریکا (FAA) است. FAA در حال بررسی علت حادثه ماه سپتامبر است.

اگر اجازه این پرتاب کسب شود، شرکت اسپیس ایکس بسیار سریع و عالی عمل کرده است، زیرا گمان می‌رفت که این شرکت یک سال باید منتظر بماند تا مجددا فالکان ۹ بتواند شروع به ماموریت کند.

ایلان ماسک، موسس Space X، اخیرا در توضیح دلیل حادثه ماه سپتامبر چنین گفته است: “مشکل به وجود آمده بسیار غافلگیر کننده بود و در تاریخ صنعت راکت‌ها، بی سابقه بوده است. حل این مشکل بزرگترین چالش شرکت اسپیس ایکس از زمان تاسیس‌اش در سال ۲۰۰۲ تا به حال بوده است”.

ماسک ماه گذشته در مصاحبه با شبکه خبری NBC گفت: “اکسیژن مایع، در مسیر انتقال به تانک دوم یخ زد و باعث یک حادثه بزرگ شد”.

لحظه انفجار فالکان ۹

لحظه انفجار فالکان ۹

انفجار Falcon 9 نه تنها باعث نابودی کامل راکت شد بلکه یک ماهواره ۲۰۰ میلیون دلاری نیز به همراه آن نابود شد. این ماهواره قرار بود در پروژه فیسبوک، برای پوشش اینترنتی مناطقی با دسترسی مشکل، مورد استفاده قرار گیرد.

با توجه به قراردادهای امضا شده برای انتقال محموله‌های ایستگاه فضایی، پرتاب ماهواره‌ها به فضا و همچنین برنامه‌های ماسک برای سفرهای فضایی و ساخت یک شهر در مریخ، مسلما شرکت اسپیس ایکس نمی‌تواند حوادث زیادی مانند حادثه ماه سپتامبر را تحمل کند.

قبل از هر اتفاقی باید منتظر تاییدیه سازمان FAA بود که اگر این تاییدیه کسب شود، بهترین هدیه کریسمس برای ماسک و Space X خواهد بود.

منبع


نوشتن یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عنوان منو