اخبار تکنولوژی و علم قرن 21

یکشنبه ۹۶/۰۷/۰۲

اسنوموبیل ، کامیون حمل اطلاعات آمازون برای تشویق شرکت‌ها به استفاده از سرویس‌های ابری است.

21 century technology news

اخبار علم و تکنولوژی قرن 21
www.21tech.ir

حمل اطلاعات با کامیون!

snowmobile-amazon
513 نمایش

آمازون به تازگی سرویسی ارائه کرده است که باعث می‌شود سرعت Google Fiber، کند به نظر بیاید. امروزه سرعت اینترنت به حدی رسیده که دانلود کردن یک محتوا، سریعتر از رفتن به مغازه و خرید آن است (البته بحث در مورد ایالات متحده است). اما هنوز بارگذاری دیتاهای بسیار سنگین، مانند آرشیو استودیوهای فیلم‌سازی و عکس‌های آژانس‌های فضایی، می‌تواند زمان زیادی مانند ماه‌ها و حتی سالها به طول بیانجامد. این مورد برای آمازون، که مالک یکی از بزرگ‌ترین سرویس‌های ابری جهان است، یک مشکل بزرگ به حساب می‌آید. اما مسلما یک شرکت منطقی مانند آمازون، فکری برای حل این مشکل خواهد کرد. هفته گذشته آمازون یکی از عجیب‌ترین راه حل‌ها را ارائه کرد: یک کامیون به همراه تریلر برای حمل اطلاعات از دفتر مشتریان به Data Center های آمازون.

آمازون، نام عجیب Snowmobile (ماشین های مخصوص حرکت در برف) را برای این کامیون گذاشته و آن را هفته گذشته، در کنفرانس Re:Invent در لس آنجلس، رونمایی کرد. این کامیون دارای ظرفیت ۱۰۰ پتابایت (نزدیک به ۱۰۰,۰۰۰ ترابایت) می‌باشد. این ظرفیت کافیست تا کل اطلاعاتی طول عمر اینترنت بر روی آن آپلود شود (این اطلاعات در حدود ۱۸٫۵ پتابایت است، بدون محاسبه محتواهای تکراری).

انتقال اطلاعات با اسنوموبیل آمازون

انتقال اطلاعات با اسنوموبیل آمازون

ابتدا اطلاعات مشتریان بر روی این کامیون آپلود می‌شود و بعد به محل سرورهای آمازون منتقل و بر روی آنها آپلود می‌شود. اما کپی کردن ۱۰۰ پتابایت اطلاعات بر روی هارد درایوهای مختلف در عمل اماکن پذیر نیست. به همین دلیل اسنوموبیل مانند یک هارد غول آسا عمل می‌کند.

حتی اگر سرعت آپلود اطلاعات ۱ گیگابایت بر ثانیه باشد، مانند Google Fiber، انتقال این حجم از اطلاعات در حدود ۲۸ سال به طول می‌انجامد. اما آمازون زمان نیاز برای پر شدن این کامیون را کمتر از ۱۰ روز می‌داند. البته برای محاسبه سرعت کل فرآیند، باید زمان‌های آپلود اطلاعات و انتقال کامیون را هم به حساب آورد. به نظر می‌آید در این مقیاس از اطلاعات، این بهترین راه حل است. همینطور با وجود دیتا سنترهای آمازون در سراسر کشور امریکا، نیاز به سفرهای طولانی وجود ندارد.

تبلیغ کننده‌ی سرویس‌های ابری آمازون، Jeff Barr، در پست معرفی این کامیون در وبلاگ خود می‌نویسد: “اسنوموبیل دارای لایه‌های امنیتی متعدد است. لایحه‌های استدلالی و فیزیکی مانند: مالکیت اطلاعات و نظارت بر ویدیوها. به عبارت دیگر، آمازون کاملا مراقب اطلاعات در حال انتقال است. این کامیون‌ها در برابر شرایط آب و هوایی و دمایی مختلف مقاومت دارند”. همچنین قابلیت‌های دیگری مانند: GPS، آلارم هشدار دهنده و اسکورت کامیون توسط شرکت مالک اطلاعات، وجود دارد.

سوال بزرگ این است که آیا مشتری برای این سرویس وجود دارد. این کامیون محصول رشد پروژه Snowball آمازون است، که در آن آمازون یک هارد درایو ۸۰ گیگابایتی به شرکت‌ها می‌فرستد و شرکت‌ها، اطلاعات خود را بر روی هارد قرار می‌دهند و به سرورهای آمازون می فرستند تا مستقیما بر روی شبکه ابری آپلود شود. قیمت مد نظر آمازون برای خدمات اسنوموبیل ، ۰٫۰۰۵ دلار به ازای هر گیگابایت است، یعنی انتقال یک کامیون اطلاعات، ۵۰۰,۰۰۰ دلار هزینه دارد.

مسلما Snowball به اندازه کافی خوب نبوده که آمازون این کامیون را تولید کرده است. در واقع آمازون فکر می‌کند بعضی شرکتها به چندین اسنوموبیل احتیاج دارند، به طوری که در سایت آمازون عنوان شده، این روش توانایی حمل اطلاعات در مقیاس exabytes را دارد. این مقیاس جدید آمازون است برای اطلاعات به میزان ده کامیون اطلاعات!

منبع


نوشتن یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عنوان منو