اخبار تکنولوژی و علم قرن 21

دوشنبه ۹۷/۰۷/۰۲

پارکینسون بیماریست که سال ها محققان در مغز به دنبال دلیل و درمان آن می گشتند.

21 century technology news

اخبار علم و تکنولوژی قرن 21
www.21tech.ir

احتمال وجود ارتباط میان باکتری های روده با پارکینسون

parkinson-cuase
http://21tech.ir/?p=1634
980 نمایش

اکثر افرادی که به پارکینسون مبتلا می‌شوند، پیش از آنکه بیماری آنها تشخیص داده شود، دچار مشکلات دستگاه گوارشی (مانند یبوست) بوده‌اند. تا پیش از این محققان برای یافتن درمان پارکینسون، بر روی مطالعه مغز متمرکز شده بودند.

اما به تازگی محققان دانشگاه Caltech با چاپ مقاله‌ای در مجله Cell اعلام کردند، با بررسی نوع و تعداد میکروب‌های داخل روده می‌توان پیش‌بینی کرد که فرد در معرض ابتلا به پارکینسون قرار دارد یا خیر. این یافته حتی می‌تواند به یافتن راه درمانی برای این بیماری کمک کند.

تحقیقات صورت گرفته پیش از این نشان می‌داد، میکروبیم روده (gut microbiome: مجموعه باکتری‌هایی که در روده انسان زندگی می‌کنند) در افراد مبتلا به پارکینسون با افراد غیر مبتلا، به شکل محسوسی متفاوت است اما مشخص نشده بود که آیا این باکتری‌ها نقشی در این بیماری دارند یا خیر، و اگر دارند، این ارتباط به چه صورت است. محققان برای اینکه از این موضوع مطلع شوند، از روده انسان‌های مبتلا به پارکینسون و انسان‌های غیر مبتلا، میکروب برداشتند و به روده موش‌هایی که در محیط عاری از میکروب زندگی می‌کردند، انتقال دادند. این موش‌ها همچنین ترغیب به تولید بیش از حد پروتئین‌های α-synuclein شدند (این پروتئین عامل اصلی تولید پلاگ‌های بیماری است).

باکتری های مشخصی در روده، می توانند باعث تغییراتی در مغز شوند که نهایتاً منجر به پارکینسون شود.

باکتری‌های مشخصی در روده، می‌توانند باعث تغییراتی در مغز شوند که نهایتاً منجر به پارکینسون شود.

موش‌هایی که میکروب‌های روده انسان مبتلا به پارکینسون را دریافت کرده بودند، بیشتر دچار اختلال حرکتی شدند (این اختلال، مشخصه بیماری پارکینسون است). این اولین بار بود که محققان مشاهده کردند میکروب‌های روده باعث تشدید پارکینسون می‌شوند. هر چند محققان فعلا مطمئن نیستند کدام باکتری‌ها و به چه شکل در رشد این بیماری موثر هستند اما این تحقیق، تاییدی بر اثر باکتری‌های روده در بیماری پارکینسون بود. پروفسور جاستین سوننبرگ، میکروب شناس و ایمیونولوژیست دانشگاه پزشکی استنفورد، می‌گوید: “این تحقیق  یک کار برجسته در مطالعه میکروبیم هاست. می‌تواند ثابت کند که میکروب‌ها یک اثر قابل توجه در بیماری پارکینسون، حداقل در موش‌ها، دارند. اما باید هوشیار بود که تمام موارد مشاهده شده در موش‌ها، قابل تعمیم به انسان نیست. حتی اگر انسان‌ها هم به همین شکل تحت تاثیر این باکتری‌ها باشند، ما هنوز ارتباط بین این باکتری‌ها و بیماری را نمی‌دانیم. این مساله در شناخت این بیماری بسیار حیاتی است”.

در ادمه محققان تلاش می‌کنند تا با بررسی میکروبیم روده انسان‌های مبتلا به پارکینسون، میکروب‌های عامل بیماری را شناسایی کنند. اگر این ارتباط و نوع این باکتری‌ها شناسایی شوند، می‌توان امیدوار بود که یک تغییر پروبیوتیک (ماده‌ای که باعث تحریک رشد یک میکرو ارگانیسم می‌شود) یا رژیم غذایی به درمان یا پیشگیری از این بیماری کمک کند.

منبع


نوشتن یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عنوان منو