اخبار تکنولوژی و علم قرن 21

سه شنبه ۹۷/۰۴/۲۶

احتمال ورود اپل به حوزه خودروهای خودران بسیار قوت گرفت. باز هم رقابت اپل و گوگل.

21 century technology news

اخبار علم و تکنولوژی قرن 21
www.21tech.ir

رقابت اپل و گوگل در حوزه خودروهای خودران

self-driving-car-21tech-ir
http://21tech.ir/?p=1680
746 نمایش

اپل و گوگل مدتهاست در حوزه‌های مختلف با یکدیگر رقابت تنگاتنگی دارند. جنگ این دو شرکت در بازار گوشی موبایل، تبلت، تلویزیون هوشمند، گجت‌های پوشیدنی و… کافی نبود، یک مورد دیگر هم اخیرا اضافه شده: خودروهای خودران. می‌توان پیش بینی کرد که این خودروها آینده جاده‌ها را در اختیار دارند، پس نمی‌توان انتظار داشت اپل و گوگل به راحتی از کنار آن بگذرند. امروز دلایل محکمی به دست آمده که نشان می‌دهد، اپل قصد دارد وارد بازار خودروهای خودران شود.

اپل اخیرا نامه‌ای به «سازمان ملی کنترل ترافیک امریکا»، NHTSA، نوشته و شرایط ریگولاتوری سال‌های آینده خودروهای خودران را جویا شده است. اپل تاکنون به صورت رسمی ورود خود را به این حوزه تایید نکرده است اما این نامه می‌تواند تاییدی بر تمایلش برای این منظور باشد.

استیو کنر، مسئول کنترل کیفیت محصولات اپل می‌گوید: “اپل از تمامی توانایی یادگیری ماشین ها (machine learning) استفاده می‌کند تا محصولاتی هوشمندتر، شخصی‌تر و با قابلیت درک بهتر از شرایط، تولید کند. این شرکت سرمایه گزاری زیادی در هوش مصنوعی و دستگاه‌های خود هدایت، انجام می‌دهد و از قابلیت‌های سیستم‌های خود هدایت هیجان زده است مخصوصا در حوزه حمل و نقل”.

کنر در ادامه به اهمیت امنیت و حریم خصوصی و همچنین اهمیت تبادل اطلاعات میان شرکت‌ها سخن گفت. ایده‌ی اپل این است که شرکت‌ها، اطلاعات خود را در زمینه ساخت خودروهای هوشمند، با یکدیگر مبادله کنند. حاصل این همکاری، زمانی که از اطلاعات و فناوری‌های بیشتری استفاده می‌شود، خودروهایی ایمن‌تر برای کاربران است.

اپل خواستار یک فرصت منصفانه برای ورود شرکت‌های تازه وارد به این عرصه است. به نظر می‌رسد که شرکت‌های با سابقه، خیلی راحت‌تر و سریع‌تر خودروهای خود را آماده می‌کنند اما شرکت‌های تازه وارد باید موانع زیادی را از سر راه بردارند.

کنر می‌گوید: “هم کنگره و هم NHTSA تصویب کرده‌اند که خودروهای خودران باید به صورت محدود و کنترل شده در جاده‌های عمومی تست شوند. کنگره به تازگی به سازمان تعمیرات جاده‌های امریکا (Fast Act) اجازه داد، تا به خودروهای خودران اجازه تست در جاده‌ها را بدهد، بدون اینکه نیاز به کسب اجازه از «سازمان فدرال استاندارد وسایل نقلیه موتوری» (FMVSS) داشته باشد. اما FAST Act به گونه‌ای عمل نمی‌کند که این فرصت به ۱۰ شرکت تازه وارد به این حوزه داده شود”.

گسترش روز افزون این تکنولوژی بسیار هیجان‌انگیز است. تکنولوژی که می‌تواند سبک زندگی را تغییر دهد. در حال حاضر باید صبر کنیم و ببینیم که اپل در آینده چه خواهد کرد.

منبع


نوشتن یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عنوان منو