اخبار تکنولوژی و علم قرن 21

سه شنبه ۹۷/۰۸/۲۲

واقعیت مجازی شاید بتواند عیب بزرگ بازی های کامپیوتری، یعنی بی تحرکی را، برطرف کند.

21 century technology news

اخبار علم و تکنولوژی قرن 21
www.21tech.ir

هم ورزش هم تفریح با واقعیت مجازی

هم ورزش هم تفریح با واقعیت مجازی
http://21tech.ir/?p=1641
2500 نمایش

رژیم و کاهش وزن برای برخی افراد در حد صحبت باقی می‌ماند و هیچوقت اقدام عملی برای آن انجام نمی‌دهند. اما شرکت استارت آپ بازی‌های ویدیویی Boston، امیدوار است با ترکیب واقعیت مجازی و تمرینات ورزشی، بتواند پروسه کاهش وزن را راحت‌تر و دلچسب‌تر کند. دوچرخه ثابت VirZoom محصول این تلاش است; ۴۰۰ دلار قیمت دارد و در حال حاضر ۷ بازی برای آن عرضه شده است.

اریک مالافیو، که ۱۵ سال در شرکت Harmonix سپری کرده و معمار بازی‌هایی همچون Death Central, Guitar Hero و Rock Band است، یک مثال بارز برای اثر بخشی این محصول می‌باشد. او توانسته ۸ کیلو وزن خود را، در چند ماه اول استفاده از VirZoom کاهش دهد و نهایتا در استفاده بیشتر، ۵ کیلوگرم دیگر وزن خود را کاهش دهد، فقط با ۱۵ الی ۳۰ دقیقه تمرین در روز.

فالیو می‌گوید: “زمانی که Harmonix را ترک کردم تا در ساخت VirZoom شرکت کنم، باوری وجود داشت که بازی کردن می‌تواند به مردم کمک کند. من مخاطب و توسعه‌دهنده اصلی این دوچرخه بودم. هدفم این بود که خود را متقاعد کنم روزی ۳۰ دقیقه کمتر به تلویزیون نگاه کنم و در عوض ۳۰ دقیقه با حداکثر قدرت رکاب بزنم. هم اکنون من هر روز، قبل یا بعد از کار، با VirZoom تمرین می‌کنم”.

VirZoom سنسور سنجش ضربان قلب دارد و مجهز به سیستم سنجش سرعت و جهت است. هر چه فرد تندتر رکاب بزند، با سرعت بیشتری در دنیای مجازی حرکت خواهد کرد. همچنین نسخه چینی این دوچرخه، مجهز به دنده است تا فرد برای سوزاندن کالری بیشتر، رکاب زدن را سخت‌تر کند. VirZoom تنها ۲۰ کیلوگرم وزن و قابلیت جمع شدن دارد تا فضای کمتری اشغال کند. به وسیله دانگل می‌تواند به هدست‌های واقعیت مجازی (VR) متنوعی متصل شود. هدست Playstation VR عملکرد بسیار خوبی با این دوچرخه دارد.

مشاهده صفحه ۲۱tech.ir در آپارات

مالافیو و همکارانش بازی‌هایی Arcade (بازی همراه با اعطا جایزه به بازیکن، مثلا سکه در بازی)  مناسب برای هدست‌های VR طراحی کردند. همراه این دوچرخه، یک کیت مخصوص توسعه‌دهندگان (software developer kit) وجود دارد تا بازی سازان بتوانند بازی خود را برای VirZoom بسازند. بر روی دسته‌های فرمان این دوچرخه ۱۰ دکمه و ماشه (شبیه به دکمه های کمکی پلی استیشن) وجود دارد و به وسیله‌ی آنها می‌توان بازی را کنترل کرد. کلیدها به گونه‌ای طراحی شدند که با بازی‌های Radial G, Project Cars, EVE Valkyie و Time Machine VR سازگار باشند. تمام بازی‌ها با فرکانس ۶۰Hz و ریپوروجکشن ۱۲۰Hz طراحی شده‌اند (reprojection فرآیند افزایش فریم‌ها برای تولید تصویر مطلوب هدست است).

مالافیو می‌گوید، تمرکز تیم او بر روی جلوه‌های بصری بسیار زیبا نبوده بلکه فقط تلاش کردند محیطی جذاب برای تشویق فرد به ورزش ایجاد کنند و همینطور بازی کردن باعث motion sickness نشود (حالتی مانند بیماری ماشین یا دریازدگی).

جادوی این محصول، استفاده از بازی‌های بسیار ساده است که شما را متقاعد به رکاب زدن می‌کند. مثلا شما با یک خودرو در پیست مسابقه می‌دهید و هر چه سریعتر رکاب بزنید، سریعتر حرکت می‌کنید.

در حال حاضر، فقط حالت تک نفره در دسترس است اما در آپدیت ماه ژانویه (دی ماه)، قابلیت بازی چند نفره هم به آن اضافه می‌شود.

نمایی از بازی Tank

نمایی از بازی Tank

یکی از بازی‌های جالب، Tank است. دوازده بازیکن می‌توانند در آن شرکت کنند، هر بازیکن تعداد محدودی گلوله و خون (سلامتی) دارد. هر تانک سه گلوله بخورد کشته می‌شود اما بازی قابلیت زنده شدن مجدد دارد. در این بازی نیروی حرکت تانکها، با پاهای شما تامین می‌شود.

بازی Pegasus به شما امکان می‌دهد سوار بر یک اسب پرنده شوید و در آسمان پرواز کنید. زمان سقوط ممکن است دچار سرگیجه شوید که البته نتیجه رکاب نزدن سریع است!

نمایی از بازی Pegasus

نمایی از بازی Pegasus

مالافیو در پایان می‌گوید: “قابلیت رقابت با دیگران یک ظرفیت بی پایان برای بازی کردن به شما می‌دهد”.

با عرضه محصولات مختلف مانند VirZoom، و بازی‌هایی مانند Father.io برای موبایل، شاهد هستیم واقعیت مجازی در حال تغییر دنیای بازی‌های کامپیوتری، از حالتی که گیمر یکجا می‌نشیند، به فعالیتی پر تحرک با مصرف کالری بالا است.

منبع


نوشتن یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عنوان منو