اخبار تکنولوژی و علم قرن 21

جمعه ۹۷/۰۲/۰۷

یک ربات پهپاد آمبولانس، با توانایی تصمیم گیری و هدایت خود، با موفقیت آزمایش شد.

21 century technology news

اخبار علم و تکنولوژی قرن 21
www.21tech.ir

تست اولین ربات آمبولانس پرنده

ambulance-robot
http://21tech.ir/?p=1694
2711 نمایش

آمبولانس پرنده و خودران، اولین پرواز مستقل خود را انجام داد. هدف از ساخت این آمبولانس ارائه راهکاری برای جستجو و نجات مصدومین سوانح است.

عملیات‌های نجات در زمین‌های ناهموار و میدان‌های جنگ با هلیکوپتر، که در حال حاضر بهترین گزینه است، می‌تواند خطرناک باشد. هلیکوپرها، زمین باز و کمی هموار برای فرود نیاز دارند و در میادین جنگ هم باعث جلب نظر دشمن می‌شوند. در ماه گذشته شرکت Urban Aeronautics یک ربات پرنده را تست کرد که در آینده می‌تواند عملیات‌های ناممکن برای هلیکوپتر را، عملی کند.

۱۴ نوامبر (۲۴ آبان) این شرکت یک ربات را، با نام مستعار Cormorant (قره غاز)، بر روی یک زمین با شرایط عملیاتی، بدون خلبان تست کرد. ربات باید بتواند انسان یا تجهیزات را بدون خلبان حمل کند (به همین دلیل نام قبلی آن (AirMule) قاطر هوایی بود).

متخصصان Urban Aeronautics می‌گویند: “دستاوردی بسیار بزرگ برای یک شاگرد خلبانی بود، چه این شاگرد انسان باشد چه غیر انسان. شرکت به عملکرد این ربات افتخار می‌کند”.

Cormorant به جای استفاده از روتور و پروانه هلیکوپترهای معمولی، از فن‌های محصور در کانال‌های هدایت هوا استفاده کرده است. این تغییر باعث می‌شود دیگر نگرانی در مورد برخورد پروانه به ساختمان ها و یا آسیب دیدن روتور به هر شکل دیگری، وجود نداشته باشد. دو عدد فن در پشت پهپاد، نیروی حرکت رو به جلو را تامین می‌کنند.

ربات پرنده هدایت خود را به طور کامل، با استفاده از ارتفاع سنج لیزری، رادار و سنسور در اختیار دارد. شرکت سازنده ادعا می‌کند سیستم هدایت به اندازه کافی پیشرفته است که اگر اشتباهی مرتکب شود، خود توانایی اصلاح آن را دارد. در ویدیوی منتشر شده، Cormorant تلاش می‌کند فرود بیاید: ابتدا توقف می‌کند و بعد مکان فرود خود را اصلاح می‌کند.

 

شرکت Urban Aeronautics می‌گوید: “این وسیله، یک سیستم موثر تصمیم گیری دارد تا در شرایطی که ورودی سنسورها به هر دلیلی قطع شدند، تصمیم بگیرد چه باید بکند. اگر مشکلی تشخیص دهد، مغز رباتیک پهپاد می‌تواند تصمیم بگیرد: به آشیانه باز گردد، فرود بیاید و منتظر کمک بماند یا مسیر پرواز دیگری را امتحان کند”.

با وجود تست موفق ماه گذشته، Urban Aeronautics اعلام کرده هنوز باید برخی قسمت ها را بهبود ببخشد. این تست بسیار کوتاه بود و زمین، هر چند شرایط آزمایشگاهی نداشت، اما موانع خاصی هم در آن وجود نداشت. بنا بر اعلام شرکت، تست‌های بعدی با هدف پیشرفت دادن حرکت نرم از زمان تیک آف تا رسیدن به اوج، افزایش سرعت و مانورپذیری خواهد بود.

با توجه به آنچه در کلیپ دیده شد این ربات پهپاد نیاز به پیشرفت‌های زیادی دارد. اما قطعا چنین وسیله‌ای جان بسیاری افراد را در زمان وقوع سوانح و یا گرفتار شدن در شرایط سخت، نجات خواهد داد.

منبع


نوشتن یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عنوان منو