اخبار تکنولوژی و علم قرن 21

یکشنبه ۹۷/۰۹/۲۵

توریست فضایی در دنیای امروز، مانند پرواز در قرن های گذشته، رویایی بزرگ برای بشر است.

21 century technology news

اخبار علم و تکنولوژی قرن 21
www.21tech.ir

گامی دیگر به سوی رویای توریست فضایی

توریست فضایی
http://21tech.ir/?p=1720
949 نمایش

شرکت Virgin Galactic در تلاش برای بازگشت مجدد به حوزه سفرهای فضاییست. این شرکت خصوصی، توسط یک بیلیونر به نام ریچارد برنسون، تاسیس شده برای پیگیری یک ایده عجیب و در عین حال تجملاتی: توریست فضایی. سفر به فضا، بسیار گران‌قیمت است اما با ایده‌ی این شرکت، با یک فضاپیما با قابلیت استفاده مجدد، انسان‌های پولدار می‌توانند به مدت ۴ دقیقه به خارج از اتمسفر زمین بروند. البته فعلا این فضاپیما باید تست‌های موفق زیادی را پشت سر بگذارد و مشتریان به اندازه کافی احساس امنیت بکنند تا ۲۵۰٫۰۰۰ دلار، برای ۴ دقیقه رفتن به فضا، هزینه کنند.

روز یکشنبه، یک فضاپیمای جدید با نام Unity، اولین پرواز خود را با موفقیت انجام داد. پس از حادثه سال ۲۰۱۴ برای SpaceShip Two (اولین فضاپیمای شرکت)، این اولین آزمایش Virgin Galactic است. ماه قبل یک پرواز آزمایشی Unity انجام شد اما وزش باد شدید اجازه نداد فضاپیما از حامل خود (mothership) جدا شود، و به همان شکل به زمین بازگشت.

این فضاپیما ابتدا به وسیله حامل خود، به نام WhiteNightTwo، تا ارتفاع ۱۵ کیلومتری بالا برده می‌شود. در آنجا موتور جت فضاپیما (در تصویر هواپیمای میانی)، روشن می‌شود و آن را به خارج جو زمین هدایت می‌کند.

این فضاپیما ابتدا به وسیله حامل خود، به نام WhiteNightTwo، تا ارتفاع ۱۵ کیلومتری بالا برده می‌شود. در آنجا موتور جت فضاپیما (در تصویر هواپیمای میانی)، روشن می‌شود و آن را به خارج جو زمین هدایت می‌کند.

پرواز روز یکشنبه بهتر انجام شد. خلبانان دیو مک‌کی و مارک استاکی، گلایدر را با یک پرواز آهسته بر زمین فرود آوردند. گلایدر در ارتفاع ۵۰٫۰۰۰ پا (۱۵ کیلومتری) از WhiteNightTwo (هواپیمای حمل کننده) جدا شد. طی پرواز سرعت آن به زحمت به نصف سرعت صوت رسید و ۱۰ دقیقه پس از رها شدن با سلامت کامل بر زمین نشست. شرکت قصد دارد پس از انجام تست‌های فراوان، بلاخره Unity را با روشن کردن موتورش تست کند.

Unity در این تست به فضا نرفت اما اطمینان حاصل شد که می‌تواند بدون موتور در هوا، به صورت ایمن پرواز کند و فرود بیاید; همان کاری که برای آن طراحی شده است. در پرواز سال ۲۰۱۴، باز کردن پایدارکننده‌های دم گلایدر در سرعت و ارتفاع پایین‌تر از آنچه برنامه ریزی شده بود، باعث حادثه شد.

برانسون با ذوق فراوان در مورد تست روز یکشنبه نوشت:

پس از یک روز بحث‌های شجاعانه مدیریتی در Rome، فرود این فضاپیما در Mojave، یعنی جایی که به آن تعلق دارد، بسیار هیجان‌انگیز است. در پس فضاپیمای زیبا وخلاقانه ما انسان هایی سخت کوش و دقیق وجود دارند که سال ها از عمر خود را، نه فقط برای ساخت یک فضاپیما بلکه برای ساخت یک ایرلاین فضایی صرف کرده‌اند. تلاش هر روز آنها، راه را برای هر شهروندی هموار می کند تا یک روز هیجان سفر با SpaceShipTwo و دیدن مناظر زیبای سیاره زمین را داشته باشند.

یک آزمایش موفق با موتور خاموش و سرعت پایین، تنها بخشی از تلاش های Virgin Galactic برای بازگشت به رویای توریست فضایی پس از حادثه ای سال ۲۰۱۴ است. وقتی این فضاپیما آماده شود، یک Spaceport (فرودگاه فضایی) در نیو مکزیکو آماده میزبانی از آن است.

منبع


نظر گامی دیگر به سوی رویای توریست فضایی

نوشتن یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عنوان منو