اخبار تکنولوژی و علم قرن 21

یکشنبه ۹۷/۰۹/۲۵

دوربین DSLR انتخاب اول حرفه ای هاست. روش آموزش ساده عکاسی با دوربین DSLR.

21 century technology news

اخبار علم و تکنولوژی قرن 21
www.21tech.ir

یک ابزار ساده برای آموزش عکاسی با دوربین DSLR

یک ابزار ساده و کارآمد برای آموزش عکاسی
http://21tech.ir/?p=1752
4395 نمایش

عکاسان حرفه‌ای می‌دانند که حتی بهترین دوربین‌های تلفن همراه، توان رقابت با دوربین DSLR را ندارند. البته به شرط اینکه استفاده از آن را بلد باشید. نوارهای تنظیم بی شمار، اعداد و setting این دوربین‌ها می‌تواند یک کاربر معمولی را بترساند. پس قابل درک است چرا حدود دو سوم از کاربران غیر حرفه‌ای این دوربین‌ها، به ندرت از تنظیمات خاصی غیر از حالت اتوماتیک استفاده می‌کنند. اخیرا سایتی به نام Photography Mapped راه اندازی شده که به کاربران غیر حرفه‌ای این دوربین‌ها، در یک محیط تعاملی (interact) با تغییرات تدریجی، کمک می‌کند تا استفاده بهتری از دوربین‌های DSLR خود ببرند.

این سایت حاصل تلاش سیمون رابرتز، طراح و انیمیشن ساز ساکن لندن است. سایت متشکل از یک قسمت استاتیکی (Graphic) است که در مورد فیزیک عکاسی توضیح می‌دهد و یک قسمت تعاملی (Interact) که می‌توان با تغییرات تدریجی در تنظیمات مختلف، اثر آنها را دید و نهایتا یک عکس با تنظیمات شخصی خود گرفت. استفاده از این سایت ساده است، در ابتدا قسمت Graphics را مطالعه کنید. در اینجا در مورد اثر نور بر سنسور دوربین و اینکه کاربر چگونه می‌تواند این اثر را کنترل کند، اطلاعاتی داده می‌شود. مثلا در این قسمت توضیح داده سرعت شاتر کم، تصویر را روشن‌تر می‌کند اما باعث مبهم شدن (blur) تصویر می‌شود.

سرعت شاتر پایین دوربین DSLR

سرعت شاتر پایین دوربین DSLR

جایی که اطلاعات بسیار غنی به شما می‌دهد، بخش تعاملی سایت است. در این قسمت می‌توان تنظیمات نور، قطر دیافراگم، سرعت شاتر و حساسیت سنسور(ISO) را تغییر داد و اثر آنها را مشاهده کرد. با تغییر دادن هر قسمت، در عکس اصلی هلیکوپتر و عکسی که شما گرفته‌اید، تغییرات دیده می‌شود. با تغییر دادن دستگیره Aperture، قطر دیافراگ در شکل تغییر می‌کند. نور را بر روی Sun on snow قرار دهید و مشاهده می‌کنید تصویر به شدت روشن می‌شود. سرعت شاتر را کم کنید می‌بینید پروانه های کوپتر کم کم تار دیده می‌شود. رابرز می‌گوید: “هدف، یادگیری به صورت اکتشافی است به جای اینکه مستقیما بروید سر آموزش اصل مطلب. چیزی که می‌تواند یک فصل از یک کتاب آموزش عکاسی باشد، سعی کردم در یک صفحه جا دهم”.

تصویری از بخش تعاملی سایت

تصویری از بخش تعاملی سایت

رابرتز طراح و انیمیشن ساز است و الان Photography Mapped را طراحی کرده که نشان دهد در یادگیری عکاسی نیز جدیست. خودش می‌گوید: “من احساس کردم منابع آموزشی کمی گیج کننده و تا حدودی مبهم هستند”. مطالعه در مورد عکاسی، حسی ضد بصری در انسان ایجاد می‌کند در حالیکه عکاسی یک فرآیند کاملا بصری است.

آموزش‌های آنلاین موجود هستند ولی شاید مانند این ابزار، سریع مرحله آموزش و آزمون را یکی نکنند.

منبع


نظر یک ابزار ساده برای آموزش عکاسی با دوربین DSLR

نوشتن یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عنوان منو