اخبار تکنولوژی و علم قرن 21

دوشنبه ۹۷/۰۷/۰۲

صفحه نمایش خم شدنی پروژه ایست که سامسونگ سه سال اخیر سرگرم آن است.

21 century technology news

اخبار علم و تکنولوژی قرن 21
www.21tech.ir

عجیب‌ترین پتنت سامسونگ برای گوشی خم شدنی

samsung-foldable
http://21tech.ir/?p=1777
931 نمایش

به نظر میرسد طرح سامسونگ برای گوشی‌های تاشو (منظور خم شدنی است) دائما در حال گسترش است. به تازگی تصویری از یک پتنت تازه ثبت شده توسط سامسونگ منتشر شده است که نشان می‌دهد سامسونگ به طور کل طراحی جدیدی برای گوشی‌های تا شو ارائه کرده است: متشکل از صفحه نمایش و بدنه تاشو و یک دوربین جدا شدنی.

تصویری از پتنت اخیر سامسونگ

تصویری از پتنت اخیر سامسونگ

این پتنت قطعه‌ای دیگر از پازلیست که طی سه سال اخیر در حال تکمیل شدن است. سال ۲۰۱۴ سامسونگ صفحه نمایش های خمیده تولید کرد و به نظر می‌رسید که در سال ۲۰۱۵ آماده ارائه گوشی‌هایی با صفحه نمایش تاشو به بازار باشد اما این اتفاق نیافتاد تا نهایتا طی چند ماه اخیر شاهد ثبت پتنت‌ها و انتشار تصاویر مربوط به نمونه‌های اولیه‌ی این گوشی‌ها باشیم. اگر سامسونگ بسیار خوب عمل کند، می‌تواند تا سال ۲۰۱۷ مطابق وعده‌هایش این گوشی‌ها را به بازار عرضه کند و این طرح تازه رویت شده، عجیب ترین این گوشی هاست.

دوربین ماژولار و نحوه‌ی قرارگیری آن، در تصویر مشخص است

دوربین ماژولار و نحوه‌ی قرارگیری آن، در تصویر مشخص است

آنچه از این اشکال برداشت می شود این است که انگار گوشی از دو قسمت مجزا ساخته شده است که پشت به پشت یکدیگر چسبیده‌اند، یکی از آنها به طور کامل با صفحه نمایش پوشانده شده و قسمت دیگر آن متشکل از بخش در بردارنده‌ی اجزای داخلی دستگاه و یک بخش تا شو است. آنچه از شکل برداشت می‌شود، قسمت تا شو شامل کلید هوم است.

وقتی که گوشی به طور کامل باز است پنل جلو کاملا با صفحه نمایش پوشیده می‌شود و کلید هوم در پشت دستگاه قرار می‌گیرد. در پشت گوشی سمت چپ یک دوربین وجود دارد به علاوه‌ی یک سوکت اتصال برای دوربین ماژولار خارجی. وقتی گوشی بسته شود، دو قطعه مقداری به روی هم حرکت می کنند، دکمه هوم زیر صفحه نمایش قرار می‌گیرد و بالای صفحه نمایش، به پشت گوشی خم می‌شود (در واقع اینگونه میتوان توضیح داد: وقتی دو بخش خمیده دستگاه باز می‌شوند، گوشی به صورت دو قطعه باریک که به هم چسبیده‌اند به نظر می‌آید که هر یک مقداری بیرون زدگی دارند. سپس این دو بر روی هم می‌لغزند تا به طور کامل پشت یکدیگر قرار گیرند).

قسمت های خم شدنی باز می‌شوند و دو قسمت جلو و عقب حرکت می‌کنند تا کاملا پشت هم قرار گیرند. در جلوی دستگاه فقط صفحه نمایش دیده می‌شود.

قسمت های خم شدنی باز می‌شوند و دو قسمت جلو و عقب حرکت می‌کنند تا کاملا پشت هم قرار گیرند. در جلوی دستگاه فقط صفحه نمایش دیده می‌شود.

نه می‌توان گفت که سامسونگ برای این  طرح (که بهتر است آن آنرا ترانسفورمر بنامیم) چه کابردی تصور کرده و نه می‌توان در مورد اماکن پذیر بودن چنین طرحی، سخن گفت. اما اطلاعات افشا شده اخیر، شامل یک عکس سیاه و سفید با کیفیت پائین است که به نظر میرسد نمونه اولیه این دستگاه باشد. این گوشی که در عکس دیده می شود میتواند دستاوردی بزرگ باشد، حداقل به بزرگی که ما انتظار داریم، هست.

تصویری منصوب به گوشی خم شدنی سامسونگ

تصویری منصوب به گوشی خم شدنی سامسونگ

به هر حال در صورت به واقعیت تبدیل شدن این پتنت و عکس، احتمال دارد پتنت قبلی سامسونگ نیز در آن به کار برده شود. این پتنت اجازه میدهد دستگاه بدون نیاز به هیچ نیروی خارجی خودش باز و بسته شود.

منبع


نوشتن یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عنوان منو