اخبار تکنولوژی و علم قرن 21

یکشنبه ۹۶/۰۷/۰۲

پهپاد محموله رسان مدتهاست عرصه رقابت شرکت های بزرگ دنیای تکنولوژی و خرده فروشی است.

21 century technology news

اخبار علم و تکنولوژی قرن 21
www.21tech.ir

آزمایش موفق پهپادهای محموله رسان گوگل

Google-Wing-Project
348 نمایش

تلاش و کشمکش طولانی میان شرکتها برای طرح «رساندن سفارش با پهپادها» مدتهاست ادامه دارد اما به نظر میرسد گوگل در حال پیروز شدن در این رقابت است. گوگل چند وقتیست به این تکنولوژی دست پیدا کرده اما درگیر قوانین ریگولاتوری ایالات متحده بوده است. اخیرا یک طرح آزمایشی توسط گوگل در ایات ویرجیانا انجام شد. در این طرح پهپادهای گوگل برای تعداد محدودی از مشترکین، غذای مکزیکی می‌بردند.

آزمایش بسیار موفقیت آمیز بود و نه تنها به نظر میرسد که بال‌های پهپادهای محموله رسان بلاخره از زمین برخواسته، بلکه مشتریان نیز می‌توانند مایحتاج خود را سفارش دهند و به سرعت آن را دم در منزل خود ببینند. گزارشات حاکی بر این است که Wing Marketplace (با ترجمه: بازار بالدار) در حال ساخته شدن است که در آن فروشندگان به ازای دریافت ۶ دلار بیشتر، سفارشات مشتریان را با پهپاد برایشان ارسال می‌کنند. اولین فروشنده این طرح قرار است Domino’s Pizza باشد. اما به زودی فروشنده‌های دیگری، شامل فروشنده‌هایی که به طور معمول ارسال به محل ندارند، اضافه می‌شوند. صحبت‌ها در مورد احتمال حضور Starbucks در این طرح است، که همین امکان دارد باعث به تعویق افتادن اجرای این طرح بشود. ولی ممکن است که ابتدا سیستم محموله رسان با پهپاد افتتاح شود و بعد مشکلات مربوط به فروشندگان بزرگ حل شود.

علاوه بر موانع قانونی، پروژه Wing رقبای بسیار قدرتمندی نیز دارد از جمله آمازونی که دارای بازار خرده فروشی بزرگی است; امکانی که گوگل از آن محروم است. تنها تجربه گوگل در زمینه خرده فروشی، در Google Express بوده آن هم به صورت غیر مستقیم (در این سرویس، خودروهای گوگل به ازای دریافت ۵ دلار بیشتر، محموله‌های مردم را به آنها می‌رسانند). Google Express حداقل برای گوگل تجربه حضور در بازار محموله رسانی را به ارمغان آورده است. برتری Wing Marketplace این است که با پهپادها کار می‌کند. هر چند این ایده مدتها توسط شرکتهای مختلف وجود داشته، اما نهایتا گوگل آن را عملی می‌کند. پس اگر مشتریان غذا یا خواروبار از محلی بخواهید که سرویس تحویل ندارد، علاوه بر Google Express، راه حل دیگری نیز پیش روی آنها هست.

Wing Marketplace در نظر دارد یک تجربه عالی برای مصرف کنندگان به ارمغان آورد و رضایت این مصرف کنندگان می‌تواند تاجران و قانون‌گزاران را مجاب به پذیرش و اجرای این طرح کند. احتمال دارد در آینده، مانند راننده خودکار AI-based در خودروهای خودران، این پهپادها نیز خودران باشند. اما به نظر میرسد قوانین چندان سریع به این طرح روی خوش نشان نمی‌دهند.

پهپاد گوگل در حال حمل پیتزا (Google drone)

پهپاد گوگل در حال حمل پیتزا (Google drone)

محموله رسان پهپاد یا هرگونه نوع غیر انسانی آن، درگیر سختگیری‌های قانونی زیادی است اما گوگل بسیار مصمم سعی دارد چرخ این تکنولوژی را به چرخش در آورد و غذا و اقلام مورد نیاز مردم را به آسمان بفرستد! در صورت پیشرفت مناسب این طرح، رقبایی وجود خواهند داشت مانند آمازون، که تصمیم گیری را در صنعت رو به رشد پهپادهای محموله رسان بسیار حیاتی می‌کند.

همچنین چالشی برای هر شرکت در کسب اجازه از قانون گزاران برای اجرای این طرح وجود دارد. استرو تلر رئیس Google X می‌گوید: “برای گوگل در این لحظه هیچ ابهامی در این طرح وجود ندارد پروژه Wing از ابتدا با مشکلات زیادی مواجه شده اما الان هیچ نشانی از کاهش سرعت در اجرای این پروژه وجود ندارد و مطمئنا به این زودی ها نیز مشکل جدی نخواهد داشت”. همانطور که در مورد خودروهای خودران شاهد بودیم، گوگل و دیگر شرکت‌های فعال در این عرصه، سختگیری‌های قانونی را مانع سر راه خود برای عرضه تکنولوژی به بازار می‌دانند. این شرکتها هم اکنون تمام آزمایشات و توسعه‌های ممکن در چارچوب قانون را انجام می‌دهند.

منبع


نوشتن یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عنوان منو