اخبار تکنولوژی و علم قرن 21

دوشنبه ۹۷/۰۷/۰۲

اندروید نوقا به آهستگی برای دستگاه های مختلف اندرویدی در حال عرضه است.

21 century technology news

اخبار علم و تکنولوژی قرن 21
www.21tech.ir

با ۹ قابلیت جدید در اندروید نوقا آشنا شوید

9 ویژگی مخفی اندروید نوفا android nougat
http://21tech.ir/?p=1797
5732 نمایش

با آغاز روند انتشار Android Nougat برای مدل‌های مختلف، در اینجا ۹ ویژگی جالب این نسخه از اندروید را (که بعضی کمابیش مخفی هستند و بعضی کاملا) به شما معرفی می‌کنیم.

 

۱ – Split-screen Mode

قابلیت Split-screen در چندین نسل Galaxy Note وجود داشته است

قابلیت Split-screen در چندین نسل Galaxy Note وجود داشته است

Split-screen یا همان نمایش دو برنامه کنار یکدیگر، امکان جدیدی در اندروید نیست. پیش از این دستگاه‌های زیادی مانند Galaxy Note به این امکان مجهز بودند اما الان به عنوان قابلیت پایه‌ای اندروید نوقا معرفی شده است.

Split-screen در حالت صفحه افقی (Portrait یا Landscape) عمل میکند. وقتی یک برنامه در حال اجراست می‌توانید با نگه داشتن دکمه برنامه‌های پیشین (در سامسونگ دکمه سمت چپ است. به طور کلی با علامت مربع مشخص میشود) به صورت سریع، لیست برنامه‌های سازگار با این قابلیت را ببینید. زمانی که وارد حالت Split-screen می‌شوید دکمه برنامه های پیشین به شکل همبرگر (همان سه خط) تغییر شکل می‌دهد. امکانات محدودی هم برای تغییر سایز پنجره‌ها در اختیار دارید. میتوان با کشیدن یک برنامه به طرف دیگر یا فشار طولانی دکمه برنامه‌های پیشین از حالت Split-screen خارج شد.

در حال حاضر تمام برنامه‌ها با این قابلیت سازگاری ندارند. به عنوان مثال برنامه Google Search، که اگر بخواهید از آن استفاده کنید باید همان به شیوه گذشته دکمه هوم را نگه دارید.

۲ – Quick Switch

دو مرتبه فشردن سریع کلید مربع، به برنامه قبل باز می گردید

دو مرتبه فشردن سریع کلید مربع، به برنامه قبل باز می گردید

اندروید نوقا این امکان را دارد با دوبار ضربه زدن بر دکمه برنامه‌های پیشین به برنامه اجرا شده‌ی قبلی بروید. این قابلیت در هر دو حالت صفحه کامل و Split-screen کار میکند. این امکان کاربردی می‌توانست پیش از این به شکل استاندارد در اندروید به کار گرفته شود.

۳ – UI Tuner مخفی

نمی توان مطمئن بود این قابلیت در تمام گوشی‌ها وجود داشته باشد

نمی توان مطمئن بود این قابلیت در تمام گوشی‌ها وجود داشته باشد

برای فعال کردن منوی مخفی UI Tuner نوار اعلان‌ها را پائین بکشید و انگشت خود را روی آیکون چرخ دنده setting نگه دارید. بعد به setting وارد شوید یک منوی جدید پائین تر از system می‌بینید. وقتی این منو را فعال می‌کنید یک پیغام اخطار ظاهر می‌شود که به شما می‌گوید: “شما در حال ایجاد امکانات تجربی هستید که در نسخه‌های آینده ممکن است از بین بروند، تغییر کنند و یا مشکل پیدا کنند پس با احتیاط عمل کنید”.

در اینجا امکانات جالبی برای تغییرات در قسمت‌هایی مانند نوار وضعیت، قابلیت Split-screen و موارد دیگر وجود دارد.

تغییرات مورد نظر خود را انجام دهید و لذت ببرید. این قابلیت در نسخه پایه اندروید مارشملو وجود داشت اما در عرضه رسمی، برای بسیاری از گوشی‌ها خبری از آن نبود. باید منتظر نسخه نوقا گوشی خود باشید تا مطمئن شوید این امکان را دارد.

۴ – تنظیم ساده ابزارهای نوار اعلان

پیش از این باید در setting این تنظیمات را انجام می‌دادید

پیش از این باید در setting این تنظیمات را انجام می‌دادید

نوقا به سرعت و به راحتی به شما اجازه می‌دهد آیکون‌های اصلی در نوار اعلان را تغییر دهید. در حال حاضر با فشردن علامت فلش در سمت راست بالا می‌توان لیست کامل ابزارها را دید. اما در اندروید نوقا به راحتی با فشردن دکمه Edit در سمت راست پائین می‌توانید انتخاب کنید کدام یک از این آیکون‌ها به صورت دائم نمایش داده شوند.

این امکان وجود دارد که حتی تمام ابزارها را در نوار دسترسی اصلی قرار دهید و با کشیدن به چپ و راست آنها را ببینید.

۵ – قدرت نوتیفیکیشن

با این قابلیت میتوان اعلانهای با ارزش پائین را بلاک کرد و نه لزوما تمام اعلانها را

با این قابلیت میتوان اعلانهای با ارزش پائین را بلاک کرد و نه لزوما تمام اعلانها را

نوقا یک امکان کنترلی جدید بر روی اولویت نمایش اعلان‌های دستگاه در اختیار شما قرار میدهد.

در ابتدا باید UI Tuner را فعال کنید و بعد Power Notification Control را در منوی Other فعال کنید. به شما این امکان را میدهد که شانس نمایش نوتیفیکیشن برای هر برنامه را تنظیم کنید. صفر یعنی بلاک کامل اعلان آن برنامه، و ۵ یعنی نمایش در صدر اعلان‌ها و حتی اجازه نمایش در ابعاد کامل صفحه.

برای این منظور باید به منوی setting > notification بروید و با ضربه بر روی A سبز رنگ سمت چپ، این قابلیت راتنظیم کنید.

۶ – ویرایش سریع اعلان

نیازی با باز کردن برنامه برای دیدن اعلان نیست

نیازی با باز کردن برنامه برای دیدن اعلان نیست

نوقا امکان دسترسی سریع به نوتیفیکیشن، بدون باز کردن برنامه را به شما می‌دهد. با لمس طولانی اعلان در نوار اعلانها و یا کشیدن آن به طرفین تا آیکون سبز کوچک ظاهر شود. این ترفند حتی در حالت صفحه نمایش قفل هم عمل میکند.

۷ – انتخاب والپیپر برای صفحه هوم و صفحه قفل

بسیاری از شرکتها، این قابلیت را در نسخه‌های قبلی اندروید قرار داده بودند

بسیاری از شرکتها، این قابلیت را در نسخه‌های قبلی اندروید قرار داده بودند

پیش از این در بسیاری از گوشی‌ها می‌توانستید برای صفحه قفل و هوم گوشی والپیپرهای مجزا انتخاب کنید و اکنون این قابلیت در نسخه پایه اندروید اضافه شده است. انگشت خود را روی صفحه هوم نگه دارید و عکس مورد نظر را انتخاب کنید بعد از شما سوال میشود که می‌خواهید این عکس برای کدام صفحه قرار داده شود.

۸ – سایز نمایش محتویات

در اندروید نوقا حتی سایز آیکون‌ها تغییر میکند

در اندروید نوقا حتی سایز آیکون‌ها تغییر میکند

با وارد شدن Display > Display Size می‌توانید ابعاد متن و آیکون ها را انتخاب کنید. قبلا فقط امکان تغییر سایز متن بود آن هم در برنامه ها نه در آیکون‌ها، ولی نوقا تمام متون و آیکون‌ها را تغییر سایز میدهد.

۹ – Easter Egg تخم مرغ عید پاک در اندروید نوقا!

یک بازی مخفی و عحیب در نسخه‌های پیشین اندروید هم وجود داشت

یک بازی مخفی و عحیب در نسخه‌های پیشین اندروید هم وجود داشت

از قابلیت‌های عجیب نوقا بازی Easter Egg یا تخم مرغ عید پاک است. دو نسخه پیشین اندروید نیز یک بازی مخفی با نام Flappy Bird داشتند که بسیار سخت بود (حتی یک مانع هم به سختی رد میشود). اما نوقا این بازی را با یک بازی عجیب عوض کرده است. فعال سازی آن چندان ساده نیست:

  • setting > about phone  در اینجا به سرعت بر روی Android 7 ضربه بزنید تا زمانی که لوگوی بزرگ N را دیدید
  • این لوگو را به صورت طولانی لمس کنید تا یک اموجی را روی صفحه ببینید
  • نوار اعلانها را باز کنید
  • دکمه Edit را بزنید و به دنبال آیکونی با نام Android Easter Egg???? بگردید. می‌توانید آن را به هر کجا خواستید جابه‌جا کنید
  • الان وقتی آیکون فلش را در سمت چپ بالا در نوار اعلان لمس می‌کنید یک عنوان به نام empty plate می‌بینید بر روی آن کلیک کنید و چهار انتخاب برای بازی خواهید داشت یکی را انتخاب کنید

منبع


نوشتن یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عنوان منو