اخبار تکنولوژی و علم قرن 21

یکشنبه ۹۷/۰۹/۲۵

ویندوز ۱۰ به زودی، به شکل کامل بر روی گوشی ها و تبلت ها اجرا می شود.

21 century technology news

اخبار علم و تکنولوژی قرن 21
www.21tech.ir

اجرای نسخه کامل ویندوز ۱۰ بر روی موبایل و تبلت

قابلیت کانتینیوم ویندوز 10
http://21tech.ir/?p=1811
3070 نمایش

دیروز مایکروسافت و کوالکام اعلام کردند نسل بعدی پردازنده‌های کوالکام با معماری ARM، توانایی اجرای نسخه کامل ویندوز ۱۰ را دارد. این اولین باریست یک پردازنده موبایل و تبلت به این منظور طراحی می‌شود. در شرایطی که مایکروسافت به تازگی ویژگی Continuum را معرفی کرده، ساخت این پردازنده‌ها یک اتفاق حائز اهمیت است (در تکنولوژی کانتینیوم، گوشی شما با اتصال به یک مانیتور، مانند یک کامپیوتر PC عمل میکند)

و اما اکنون با قابلیت اجرای ویندوز ۱۰ به صورت کامل در گوشی‌ها، کانتینیوم بسیار جدی‌تر و مفیدتر از گذشته به نظر می‌آید. قابلیت Continuum اولیه مایکروسافت، احتیاج داشت که توسعه‌دهندگان برنامه‌های سازگار با آن طراحی کنند. اما با اجرای نسخه کامل Windows 10 با پشتیبانی ARM، دیگر بدون نیاز به پشتیبانی توسعه‌دهندگان، موبایل‌های ویندوز ۱۰ به PCهای ویندوز ۱۰ تبدیل می‌شوند. در نتیجه مایکروسافت از برنامه‌های دسکتاپ x86 در گوشی‌های موبایل خود استفاده میکند که بسیار همه‌گیرتر از برنامه‌های اختصاصی Continuum است. به این ترتیب احتمال این وجود دارد شاهد یک تغییر بنیادین در دنیای الکترونیک باشیم. اندروید می‌تواند با کاهش طرفدار روبه رو شود مخصوصا در بخش مربوط به سازمان‌ها.

می‌توان تصور کرد در آینده شرکتها به جای تامین دستگاه‌های مختلف برای کارکنان، مانند موبایل، تبلت و PC، فقط به یک موبایل یا تبلت بسنده کنند. پس اگر یک شرکت بتواند تبلتی بخرد که کارمند با وصل کردن آن به مانیتور از فوتوشاپ نسخه ۳۲ بیت استفاده کند، چرا نباید این کار را بکند؟ همچنین آخرین اطلاعات ارائه شده نشان می‌دهد اندروید در سازمان ها و شرکتها جایگاه بسیار مستحکم و دست نیافتنی ندارد. در نتیجه محتمل است محصول جدید کوالکام و مایکروسافت به صورت جدی اندروید را در میان این کاربران به چالش بکشد.

البته سوال بزرگ این است که کاربران اندروید حاضرند در آینده نه چندان دور پلتفرم مورد استفاده‌ی خود را عوض کنند؟ مخصوصا اگر مایکروسافت در توسعه تکنولوژی خود به کندی عمل کند، مساله‌ای که در رفع ایرادات ویندوز فون شاهد آن بودیم. به نظر Continuum 2 یک ایده جذاب برای کشورهای در حال توسعه باشد اما باید ببینیم در ایالات متحده با رقبایی مانند اندروید چه خواهد کرد (کشوری که گاها برای برخی تکنولوژی‌ها %۹۰ بازار کل دنیا فرض میشود).

در تئوری، امکان تبدیل دستگاه‌های اندرویدی به ویندوز ۱۰ وجود دارد هر چند خیلی انجام این برنامه مایکروسافت، قطعی نیست (تبدیل دستگاه‌های اندرویدی به ویندوز ۱۰ به طور کامل توسط مایکروسافت لغو نشده ولی فعلا به دلایل فنی متوقف شده است). به هر حال این تکنولوژی در برخی بازارها قابلیت رقابت با اندروید را دارد به شرط اینکه ردموندی‌ها بتوانند کارت‌هایشان را درست بازی کنند.

منبع

مایکروسافت اصرار عجیبی دارد با وجود موفقیت اپل و اندروید در بازار سیستم عامل موبایل، خود را در این بازار جای دهد. اما حتی این طرح جدید و احتمالا پرهزینه مایکروسافت، همانگونه که گفته شد، احتمالا طرفداران محدودی در یک قشر خاص خواهد داشت. شاید مردم حتی تمایل داشته باشند وقتی موبایل در دست می‌گیرند، برنامه‌های دسکتاپ را نبینند و بیشتر بازی‌ها و برنامه‌های موبایل را با همان ظاهر ساده‌یشان داشته باشند، نه اینکه هزینه پرداخت کنند برنامه‌های PC را با خود حمل کنند.


نظر اجرای نسخه کامل ویندوز ۱۰ بر روی موبایل و تبلت

نوشتن یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عنوان منو