اخبار تکنولوژی و علم قرن 21

یکشنبه ۹۶/۱۱/۰۱

زباله های فضایی ، با تعدادی بیش از ۱۰۰ میلیون، تهدید جدی برای سفرهای فضایی هستند.

21 century technology news

اخبار علم و تکنولوژی قرن 21
www.21tech.ir

پرتاب اولین فضاپیمای جمع کننده زباله های فضایی

زباله های فضایی
690 نمایش

زباله‌های زیادی در فضا به دور زمین در حال گردش هستند و حالا یک زباله جمع کن به ایستگاه فضایی بین‌المللی فرستاده شده است. این زباله جمع‌کن مکانیزم متفاوتی با انواع روی زمین دارند که زباله را جمع و در جای دیگر تخلیه می‌کنند.تصویری که در ابتدای پست می‌بینید، یک تصویر شبیه‌سازی شده توسط ناسا (NASA) از وضعیت زباله های فضایی در اطراف زمین است.

ژاپن یک محموله را به ایستگاه فضایی ارسال کرده که یک آشغال جمع‌کن همراه آن است. این وسیله با همکاری یک شرکت سازنده تور ماهیگیری (Nitto Seimo) ساخته شده است. محققان آژانس تحقیقات فضایی ژاپن JAXA، این وسیله را به گونه‌ای طراحی کرده‌اند که مجهز به یک «افسار» (tether) برای راندن زباله‌های فضایی به سمت زمین است.

شاید بپرسید زباله در فضا چکار می‌کند؟ این زباله‌ها بقایای سفرهای فضایی قبلی، ماهواره‌های قدیمی، اجزای راکت‌های فضایی، بقایای تصادف دو ماهواره در سال قبل و موارد مختلف دیگر هستند. تخمین زده می‌شود در حدود ۱۰۰ میلیون زباله در مدار زمین در حال گردش هستند که برای سفرهای فضایی آینده تهدید جدی محسوب می‌شوند، مگر اینکه به طریقی جمع‌آوری شوند.

بسیاری از این زباله‌ها در مدارهای بالا با سرعت‌هایی بالغ بر ۲۰٫۰۰۰ کیلومتر بر ساعت حرکت می‌کنند. هر یک از این ۱۰۰ میلیون زباله اگر باعث حادثه‌ای شوند، هزاران و حتی میلیون‌ها قطعه ریز را به جمع زباله های فضایی اضافه می‌کنند.

این طرح جدید ژاپنی‌ها شاید راهکار این مشکل باشد. به نقل از خبرگزاری AFP، “محققان در این طرح از وسیله‌ای که با نام «افسار الکترودینامیکی» شناخته می‌شود، استفاده کردند. این افسار از سیم‌های باریک فولاد ضدزنگ و آلومینیوم ساخته شده است. ایده این است که یک سر این رشته به زباله فضایی بچسبد”.

به طور مختصر می‌توان گفت که این افسار با نیرویی که از انرژی الکتریکی و انرژی میدان مغناطیسی زمین تولید می‌شود، زباله از مسیر خود منحرف کرده و به مدارهای پائین حرکت می‌دهد تا نهایتا به اتمسفر زمین سقوط کند. با سقوط جسم در آتمسفر، پیش از رسیدن به زمین آتش گرفته و تبخیر می‌شود. (هر چه سرعت جسم در حال گردش در فضا بالاتر رود، به مدارهای بالاتر انتقال می‌یابد و بلعکس با کاهش سرعت به مدارهای پائین می‌آید )

آنچه از ویدیوی پخش شده برمی آید، یک سر افسار می‌تواند به زباله‌ های فضایی بچسبد و سرعت آنها را کم کند و یا آزادانه در فضا حرکت کند و هر زباله که به آن نزدیک می‌شود، سرعت آن را کم می‌کند.

آنچه از ویدیوی پخش شده برمی آید، یک سر افسار می‌تواند به زباله‌ های فضایی بچسبد و سرعت آنها را کم کند و یا آزادانه در فضا حرکت کند و هر زباله که به آن نزدیک می‌شود، سرعت آن را کم می‌کند.

کاتسویا سوزوکی رئیس شرکت سازنده می‌گوید: “در ساخت افسار، ما از تکنولوژی تورهای ماهیگیری استفاده کردیم اما واقعا بافتن سیم‌هایی به این نازکی، بسیار مشکل بود. طول افسار ۷۰۰ متر است اما در آینده به طول‌های ۵٫۰۰۰ تا ۱۰٫۰۰۰ متر احتیاج داریم تا بتوانیم زباله‌های فضایی را جمع آوری کنیم”.

باید ابتدا کارایی این سیستم مشخص شود و بعد از آن می‌توان زباله جمع‌کن‌های دیگری با این فناوری، به فضا فرستاد. امید می‌رود تا میانه دهه دوم قرن بیست و یکم، یک روند مشخص و قانونمند برای جمع‌آوری زباله های فضایی وجود داشته باشد.

منبع


نظر پرتاب اولین فضاپیمای جمع کننده زباله های فضایی

نوشتن یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عنوان منو