اخبار تکنولوژی و علم قرن 21

یکشنبه ۹۷/۰۹/۲۵

عکاسی با دوربین های نوین بدون آموزش، شاید آنقدر که برخی انتظار دارند، ساده نباشد.

21 century technology news

اخبار علم و تکنولوژی قرن 21
www.21tech.ir

۱۰ ترفند ساده عکاسی برای ثبت عکس های بهتر

10 ترفند عکاسی برای ثبت عکس های بهتر
http://21tech.ir/?p=1938
3714 نمایش

عکاسی دیجیتال باعث گسترش چشمگیر این سرگرمی، برای برخی حرفه، شده است. افراد بسیار بیشتری نسبت به گذشته عکس می‌گیرند و آن را با دیگران در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارند. وقتی احساس می‌کنید عکس‌های شما به خوبی عکس‌های دیگران در دنیای مجازی نیست، راحت‌ترین کار سرزنش دوربین عکاسی یا دوربین گوشی‌تان است. اما می‌توان با رعایت نکاتی که در اینجا مرور می‌شوند، بدون نیاز به خریدن دوربینی گران قیمت، عکس‌هایی زیباتر ثبت کرد.

به محل قرارگیری گاو و انسان ها توجه کنید. نه گاو در مرکز قرار دارد و نه انسان ها.

به محل قرارگیری گاو و انسان ها توجه کنید. نه گاو در مرکز قرار دارد و نه انسان ها.

۱ – جای مناسب اجزا اصلی

مسلما مهمترین نکته عکاسی ، اجزا و مواردیست که از آنها عکس ثبت می‌کنید. راحت‌ترین راه برای قرار دادن اجزا در مکان درست تصویر، استفاده از Rule of Third (قانون سه تایی) است. به صورت ساده، این قانون به شما می‌گوید تصویر خود را به نه قسمت تقسیم کنید (عرض تصویر را به سه قسمت مساوی و طول را به سه قسمت مساوی) و بعد تلاش کنید اجزای اصلی عکس خود را بر روی خطوط و یا محل تقاطع خطوط با هم، قرار دهید (به جای اینکه لزوما سوژه را در وسط قرار دهید). این کار باعث ثبت عکس‌هایی جذابتر، پرانرژی‌تر و زیباتر میشود. بیشتر دوربین‌ها این تقسیم نه قسمتی را برای شما نمایش می‌دهند (مثلا در دوربین بیشتر گوشی‌های سامسونگ میتوان از تنظیمات دوربین، Grid lines را فعال کرد).

عکس سمت راست بدون تنظیم اتوماتیک Exposure. عکس سمت چپ، Exposure روی ۲+ EV تنظیم شده است.

عکس سمت راست بدون تنظیم اتوماتیک Exposure. عکس سمت چپ، Exposure روی ۲+ EV تنظیم شده است.

۲ – تنظیم اکسپوژر

شاید برای برخی این سوال مطرح شود که اکسپوژر چیست؟ به صورت ساده و سریع میتوان گفت Exposure میزان نور رسیده به سنسور دوربین است که خود با دو عامل کنترل می‌شود: عامل اول میزان باز بودن دریچه دیافراگم (aperture) و عامل دوم سرعت شاتر (shutter) است. (اطلاعات بیشتر در مورد دریچه دیافراگم و سرعت شاتر و روش ساده تنظیم آنها)

تا زمانی که شما با حالت اتوماتیک عکسبرداری می‌کنید، دوربین تصمیمی می‌گیرد که اکسپوژر را چه مقدار تنظیم کند. به صورت کلی دوربین تصویر را می‌بیند و تلاش می‌کند تا بر اساس تنظیمات پیش فرض Gray card، نور را تنظیم کند به همین دلیل، در دوربین تنظیماتی مختلفی برای نور محیط وجود دارد (مثلا snow). بدون وجود حالت پیش فرضی برای آن، دوربین تلاش می‌کند تا سفیدی برف را کاهش داده و به میزان Gray card برساند (Gray Card یک صفحه استاندارد برای میزان بازتاب نور است تا بتوان یک مرجع برای اکسپوژر دوربین در نظر گرفت). اگر عکس شما خیلی تاریک یا خیلی روشن باشد می‌توانید میان تنظیم‌های بسیار زیاد دوربین‌های کامپکت حالت مناسب اکسپوژر را انتخاب کنید و یا خودتان وارد عمل شوید و آن را تنظیم کنید. بسیاری از از دوربین‌ها یک دکمه فیزیکی برای کنترل این فاکتور دارند با علامت +/- ; اگر عکس شما خیلی تاریک است آن را بالا (+) ببرید و اگر زیادی روشن است آن را پائین (-) بیاورید. برای نمایش مقدار Exposure، معمولا از واحد EV استفاده می‌شود.

زیاد بودن Exposure باعث سفیدی عکس و گم شدن جزئیات می‌شود و کم بودن Exposure باعث بیش از حد تاریک بودن عکس می‌شود.

برای ثبت حرکات سریع بال مرغ مگس خوار، باید از سرعت شاتر بالا استفاده کرد.

برای ثبت حرکات سریع بال مرغ مگس خوار، باید از سرعت شاتر بالا استفاده کرد.

۳ – حالت (Mode) درست را انتخاب کنید

احتمالا دوربین شما دارای حالات (Mode) مختلف عکاسی ، از کاملا اتوماتیک تا تنظیم جز به جز عوامل، می‌باشد. اگر شما از یک جسم که سریع حرکت می‌کند، مثلا بال زدن سریع یک مرغ مگس‌خوار عکاسی می‌کنید، دوربین را بر روی اولویت شاتر (shutter priority یا “S”) قرار دهید. در این حالت سرعت شاتر زیاد (مثلا ۱/۱۲۵ یا بیشتر) خواهد بود و می‌توان یک تصویر فریز شده از یک حرکت سریع ثبت کرد. در نور کم می‌توانید از اولویت دریچه دیافراگم (Aperture priority یا “A”) استفاده کنید تا از رسیدن نور کامل به لنز دوربین مطمئن شوید. اگر هم دوربین را بر روی سه پایه قرار داده و از یک منظره عکسبرداری می‌کنید، کمی دیافراگم را ببندید تا به تصویر عمق داده و همه چیز را از جلوی دوربین تا افق، در یک فوکوس مناسب قرار دهید. اگر از یک دوربین DSLR استفاده می‌کنید، از حالات A یا S استفاده کنید اما دوربین‌های کامپکت معمولا حالات بیشتری برای فعالیت‌های مختلف دارند، مانند حالت ورزشی، نور کم و عکاسی از منظره در محیط باز (landscape).

۴ – در مورد نورپردازی فکر کنید

توجه کنید چه مقدار نور دارید و این نور از کجا می‌آید. اگر در فضای باز عکس می‌گیرید توجه کنید که خورشید پشت سر فرد قرار نداشته باشد. اگر جلوی یک بنای تاریخی یا یک منظره هستید و آنچنان امکان تنظیم موقعیت خود را ندارید، از فلش دوربین برای جبران کردن سایه‌ها استفاده کنید. البته بهتر است این کار را به صورت دستی انجام دهید چون احتمالا تشخیص دوربین در روشنایی روز، خاموش نگه داشتن فلش است.

۵ – از فلش آگاهانه استفاده کنید

با نزدیک کردن بیش از حد فلش به جسمی که از آن عکس می‌گیرید، به احتمال زیاد عکس خراب می‌شود. اگر دوستان و خانواده‌ی شما مانند کسپر (Casper) در عکس دیده می‌شوند! احتمالا بیش از اندازه فلش را به آنها نزدیک کرده‌اید. بسیاری از دوربین‌ها به شما امکان کنترل قدرت فلش دوربین را می‌دهند. اضافه کردن مقدار کمی نور به سایه‌ها باعث می‌شود عکس گرفته شده، بسیار طبیعی‌تر به نظر آید.

تمرکز بیش از حد نور فلش به سمت مقابل، می تواند باعث اثری مشابه (deer-headlight) در تصویر چشمان سوژه شما شود.

تمرکز بیش از حد نور فلش به سمت مقابل، می تواند باعث اثری مشابه (deer-headlight) در تصویر چشمان سوژه شما شود.

۶ – یک پخش‌کننده نور فلش استفاده کنید

اگر دوربین شما امکان کاهش نور فلش را ندارد، می‌توانید از یک Diffuser یا پخش‌کننده نور فلش استفاده کنید. فلش‌های کوچکتر امکان پخش نور را در یک سطح وسیع ندارند و حاصل آن، روشنی بیش از حد چشم فردی که از آن عکس می‌گیرید، است. در دوربین‌های کامپکت می‌توان از یک صفحه روشن در جلوی فلش استفاده کرد و مقداری نور آن را ملایم کرد. صاحبان دوربین DSLR می‌توانند از canister شرکت Kodak استفاده کنند (یک پوشش شیری رنگ که به فلش می چسبد). اگر به این وسیله دسترسی ندارید، دست به کار شوید و با اجسام شیری رنگ اطراف خود یک Diffuser بسازید. البته انتخاب ماده مناسب برای این کار، چندان ساده نیست. Gary Fong Puffer یک دیفیوزر حرفه‌ای است که قیمت آن ۲۲$ است.

سمت راست، از استوانه خالی فیلم عکاسی به عنوان Diffuser استفاده کرده است. تصویر سمت چپ، Diffuser حرفه ای Gary Fong Puffer است.

سمت راست، از استوانه خالی فیلم عکاسی به عنوان Diffuser استفاده کرده است. تصویر سمت چپ، Diffuser حرفه ای Gary Fong Puffer است.

منابع نور مختلف، به شکل های متفاوتی باعث برهم خوردن بالانس رنگ ها می شوند. عکس سمت چپ با درستی White Balance شده است اما عکس سمت راست نه.

منابع نور مختلف، به شکل های متفاوتی باعث برهم خوردن بالانس رنگ ها می شوند. عکس سمت چپ با درستی White Balance شده است اما عکس سمت راست نه.

۷ – به بالانس نور سفید (White Balance) توجه کنید

دوربین به صورت اتوماتیک، میزان نور سفید را با توجه به شرایط نوری محیط تنظیم می‌کند. منابع نوری مختلف، نورهای قالب متفاوتی دارند: نور خورشید بیش از حد آبی رنگ است، نور لامپهای تنگستنی بیش از حد زرد رنگ و نورهای فلوروسنتی کمی به سبزی می‌زنند. در بیشتر مواقع دوربین تشخیص می‌دهد در چه محیط نوری هستید و نهایتا رنگهای عکس شما طبیعی به نظر می‌آیند. زمانی که در یک نور ترکیبی عکسبرداری می‌کنید، دوربین کار سختی برای تشخیص شرایط دارد. در این حالت به صورت دستی دوربین را تنظیم کنید. در دوربین‌های کامپکت باید به منوی تنظیمات دوربین بروید اما دوربین‌های DSLR معمولا یک تنظیم با نام “WB” دارند (مخفف White Balance). می‌توان پس از ثبت عکس، در نرم‌افزارهای Mac و Windows نور را اصلاح کرد اما راحت‌تر آن است که عکس از ابتدا به درستی ثبت شود.

در حال عکاسی با Monopod

در حال عکاسی با Monopod

۸ – از یک Tripod یا Monopod استفاده کنید

گاهی بهترین راه برای گرفتن یک عکس خوب، صرف زمان بیشتر برای آن است. استفاده از یک سه پایه در تنظیم فریم به شما کمک بسیار زیادی می‌کند. می‌توانید با استفاده از یک سه پایه ارزان قیمت هم به هدف خود برسید و یا از یک برند مانند Manfrotto و Gitzo استفاده کنید. صاحبان دوربین‌های DSLR باید دقت کنند که پایه‌ها و سر Tripod به اندازه کافی برای قرار گرفتن و پایدار ماندن دوربین بر روی آن قوی باشند.

اگر هم به سرعت عکس می‌گیرید یک Monopod برای شما مناسب است. استفاده از Monopod برای عکاسی در باغ وحش‌ها و رویدادهای ورزشی بسیار مناسب است. در واقع Monopod از دو پای شما برای تشکیل سه پایه‌ی خود استفاده می‌کند و به راحتی و به سرعت یک Tripod خوب برای شما فراهم می‌سازد.

ثبت عکس های کم ولی خوب، احتمالا راحت تر از ثبت عکس های بسیار زیاد و بعدا گلچین و ویرایش کردن آنها است.

ثبت عکس های کم ولی خوب، احتمالا راحت تر از ثبت عکس های بسیار زیاد و بعدا گلچین و ویرایش کردن آنها است.

۹ – انتخاب گر باشید

به راحتی می‌توان در عرض چند ساعت صدها عکس گرفت اما مموری کارت خود را بی خودی پر نکنید. شما باید زمانی را صرف گلچین کردن عکس‌های خود کنید. بهتر است چند عکس خوب داشته باشید تا اینکه صدها عکس بد، که آن چند عکس خوب هم در میان آنها به چشم نیایند.

۱۰ – ویرایش پس از عکس انداختن را فراموش نکنید

از یک نرم‌افزار برای اصلاح و مدیریت عکس‌های خود استفاده کنید. نرم‌افزارهای استاندارد Apple و Microsoft امکانات پایه‌ای مدیریت و برخی ویرایش‌ها را در اختیار شما قرار می‌دهند. انجام برخی اصلاحات بنیادین بر روی عکس، می‌تواند به شدت بر روی کیفیت آن موثر باشد. بریدن عکس (Crop) در اصلاح محل قرارگیری اجزا کمک می‌کند و چرخش آن به مستقیم شدن کامل خطوط افقی کمک کند. هدف بزرگتر، گرفتن عکس‌های خوب در دوربین است اما کمی اصلاحات پس از آن ضرری ندارد.

منبع

 


نظر ۱۰ ترفند ساده عکاسی برای ثبت عکس های بهتر

نوشتن یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عنوان منو