اخبار تکنولوژی و علم قرن 21

یکشنبه ۹۶/۱۱/۰۱

پزشکان زن در برخی بیمارستان های ایالات متحده، آمار مرگ بیمارانشان کمتر است.

21 century technology news

اخبار علم و تکنولوژی قرن 21
www.21tech.ir

آمار پائین‌تر مرگ و زمان بستری بیماران تحت مداوا پزشکان زن

پزشکان زن female physician
782 نمایش

بر اساس تحقیقات جدید آمار مرگ و میر و یا طول دوران بستری بیماران سالخورده، زمانی که توسط یک پزشک زن درمان می‌شوند کمتر از زمانی است که توسط پزشک مرد درمان می‌شوند.

این در حالیست که پیش از این گزارشی منتشر شده است مبنی بر اینکه درآمد متوسط پزشکان زن شاغل در سیستم درمان ایالات متحده، $۲۰,۰۰۰ در سال کمتر از همتایان مردشان می‌باشد.

محققان بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد، اطلاعات سه سال اخیر بیماران بالای ۶۵ سال را بررسی کردند. آنها به صورت تصادفی ۲۰ درصد افرادی که در بازه زمانی ژانویه ۲۰۱۱ تا دسامبر ۲۰۱۴ مورد درمان قرار گرفته بودند را بررسی کردند و نهایتا متوجه شدند، مهم نیست چه بیماری باعث شده فرد به بیمارستان برود اما احتمال اینکه فرد بمیرد یا طی ۳۰ روز آینده نیاز به بستری داشته باشد، زمانی که توسط یک پزشک مرد مورد مداوا قرار می‌گیرد، بیشتر است. نتایج این تحقیق روز دوشنبه در مجله JAMA Internal Medicine به چاپ رسیده است.

برای برخی ناراحتی‌ها مانند: چرک کردن، ذات‌الریه، نارسایی حاد کلیه و ضربان نامنظم قلب، آمار مرگ و میر پس از مداوا توسط پزشک زن به صورت چشمگیری کاهش می‌یابد و برای برخی دیگر از ناراحتی‌ها مانند: نارسایی احتقانی قلب، عفونت مجاری ادراری و خونریزی دستگاه گوارش، آمار مرگ نسبت به حالت میانگین، کمتر بوده است. اما تقریبا در تمام شرایط، طول دوران بستری شدن بیماران تحت مداوا پزشکان زن کمتر است.

هر چند این تحقیق دلیل این پدیده را مورد بررسی قرار نداده است اما نویسندگان مقاله به تحقیقاتی که پیش از این انجام شده بود اشاره کردند. تحقیقاتی که نشان میدهد زنان در آزمونهای پزشکی نتایج بهتری کسب می‌کنند و در برخی موارد روش درمانی بهتری برای بیماران به کار می‌گیرند و همچنین پزشکان زن زمانی را برای برقراری ارتباط با بیمار خود صرف می‌کنند.

در چنین تحقیقی برای محققان مهم است که سیب را با سیب مقایسه کنند، نه سیب را با پرتقال. بنابراین محققان تصمیم گرفتند مقایسه خود را میان پزشکان بیمارستان‌های یکسان انجام دهند، مخصوصا پزشکانی که مسئول مراقبت از بیماران بودند.

محققان در اعلام نتایج این تحقیق بسیار محتاط عمل کردند و سخن صریحی مبنی بر اینکه دلیل خاصی در کار پزشکان زن وجود دارد که باعث مرگ و میر کمتر می‌شود، نگفتند و فقط نتایج تحقیق خود را به جنسیت پزشکان ارتباط دادند. اما اگر بتوانند به یک نتیجه مستقیم و قطعی برسند، نویسندگان مقاله می‌گویند، بسط دادن این آمار به ۱۰ میلیون بیماری که سالیانه در بیمارستان‌های ایالات متحده مورد درمان قرار می‌گیرند، باعث کاهش چشمگیر آمار مرگ و میر می‌شود: “ما تخمین می‌زنیم ۳۲,۰۰۰ نفر کمتر جان خود را از دست می‌دهند اگر پزشکان زن و مرد درآمد سالیانه یکسان داشته باشند”.

منبع


نوشتن یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عنوان منو