اخبار تکنولوژی و علم قرن 21

یکشنبه ۹۷/۰۹/۲۵

فعالسازی ژن هایی که در ابتدا بدن ما را رشد دادند شاید راه حل ترمیم اعضای بدن باشد.

21 century technology news

اخبار علم و تکنولوژی قرن 21
www.21tech.ir

ایده احیا عضو قطع شده با فعالسازی ژن ها

grow-new-limb
http://21tech.ir/?p=2104
832 نمایش

سالهاست که برای ترمیم اعضای از دست رفته بدن و اعضایی که نیاز به درمان‌های بنیادین دارند، ایده فعالسازی مجدد ژن هایی که در ابتدا بدن ما را رشد داده و پس از آن در یک حالت خاموش قرار گرفته‌اند، زمینه فعالیت محققان و مؤسسات بسیاریست. مطابق تئوری، ژن مربوط به هر قسمت بدن باید مانند یک سیستم عیب‌یاب بسیار هوشمند، تمام کاستی‌های حوزه فعالیت خود را شناسایی و به صورت کاملا هوشمندانه ترمیم کند. هرچند هنوز راهکاری عملی تضمین شده برای آن وجود دارد اما هر از گاهی خبری از این حوزه منتشر می‌شود. یکی از جدیدترین این خبرها، ایده رویش مجدد دست قطع شده‌است.


فعالسازی ژن ها برای ترمیم اعضا

دست قطع شده

جراحان محل عضو قطع را شده از بقایای و زوائد پاک و شرایط رویش مجدد عضو را فراهم می‌کنند. پس از آن بدون وجود هیچ پوششی، عصب‌ها، تاندون‌ها، عضلات و بافت‌های دیگر را در معرض جریان ضعیفی از جریان الکتریکی قرار می‌دهند.


محیط مصنوعی برای رشد اعضا

محیط مصنوعی رشد

برای برقراری جریان الکتریکی زخم باید مرطوب بماند و در معرض هوا نباشد چون باعث عفونت زخم می‌شود. بنابراین جراحان این sleeve (آستین) را در محل رویش عضو قرار می‌دهند. این وسیله از سیلیکون، مواد لاستیکی و ابریشم ساخته شده است و از محیط مرطوب رحم تقلید می‌کند.


شماتیک تبادل یونی برای فعالسازی ژنها

سیل یونی

این آستین حاوی موادیست که باعث تغییر کانالهای یونی بدن می‌شود در نتیجه پروتئین‌های میان تهی که بر روی سطح سلولها می‌نشینند به مولکول‌های دارای بار الکتریکی اجازه حرکت به بیرون و داخل می‌دهند، و این باعث تغییر بار الکتریکی سلولهای بدن و ارسال سیگنال به تمام بدن می‌شود.


آغاز تکثیر سلول ها

آغاز به کار ژن ها

سیگنالهای بیوالکتریکی سلولهای بدن، فعالیت و جهت‌گیری ژن ها را، که مانند یک کد نرم‌افزاری برای کل بدن هستند، تحت تاثیر قرار می‌دهد  و بدن فرآیند طبیعی رشد یک دست را آغاز می‌کند.


سرعت رشد عضو جدید مانند سرعت رشد اولیه است

بازوی جدید

سرعت این فرآیند مانند فرآیند رشد طبیعی بدن است. بدین معنا که یک سرباز ۲۵ ساله که دست خود را در انفجار بمب کنار جاده از دست داده، باید به مدت ۱۰ سال صبر کند تا دستی به اندازه یک بچه دبستانی داشته باشد. اما به هر حال این دست دارای عملکرد کاملا طبیعی است.

منبع


نوشتن یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عنوان منو