اخبار تکنولوژی و علم قرن 21

یکشنبه ۹۶/۰۷/۰۲

معرفی اولین بینی دیجیتال که توانایی تشخیص ۳۵۰ بو را دارد از سوی یک شرکت فرانسوی.

21 century technology news

اخبار علم و تکنولوژی قرن 21
www.21tech.ir

ساخت سنسور تشخیص بو با کمک هوش مصنوعی

ساخت اولین سنسور تشخیص بو
1038 نمایش

شاید تاکنون با وسیله‌ای مرتبط با حس بویایی در دنیای تکنولوژی مواجه نشده باشید اما یک استارت آپ فرانسوی با نام Aryballe نقطه آغاز تغییر این روند است.

در جای خالی چنین وسیله‌ای در دنیای وسایل هوشمند، Aryballe دست به کار شده و Digital Nose یا “بینی دیجیتال” را ساخته است که توانایی شناسایی و تعیین نوع بوها را دارد. همچنین می‌تواند اطلاعات بوها را در یک پایگاه داده ذخیره کند. این وسیله با نام Neose در نمایشگاه CES 2017 نمایش داده می‌شود و امیدوار است بینندگان را با توانایی شناسایی ۳۵۰ بو در ظرف ۱۵ ثانیه تحت تاثیر قرار دهد.

برای این منظور این دستگاه از یک پتنت شبیه سازی سیستم بویایی انسان استفاده می‌کند که از ترکیب سیستم تشدید نوری (Optical resonance)، ردیف‌های سلولهای بیوشیمیایی، یک دیتابیس از Odor signatures یا “مشخصه بوها” و یک هوش مصنوعی برای تطبیق دادن الگوریتم‌ها و تشخیص نهایی تشکیل شده است.

مطابق اظهارات سازندگان آن از این وسیله می‌توان در کاربردهایی مانند کنترل بهتر و نظارت بر آلودگی بویی شهرها، کنترل کیفیت در صنایع غذایی، استفاده در یخچال‌های هوشمند آینده و سایر دستگاه‌های منزل و همچنین تشخیص بیماری‌ها استفاده کرد (اخیرا تحقیقی انجام شده و تایید کرده که با بو کردن می‌توان بیماری را تشخیص داد).

به هر حال  این تکنولوژی می‌تواند به گسترش بازه دستگاه‌های هوشمند کمک کند. دیگر حواس مانند دیدن، شنیدن، لمس و تشخیص مزه‌ها پیش از این به خوبی پوشش داده شد‌ه‌اند. شرکت Aryballe که سال ۲۰۱۴ تاسیس شده، اعلام کرد که تولید اولیه این محصول به صورت مستقل با نام Neose Pro در ماه می یا ژوئن خواهد بود.

با توجه به اینکه این وسیله کوچک قابل حمل است می‌توان انتظار داشت روزی سنسورهای ساخت این شرکت در دستگاه های دیگر نیز به کار گرفته شوند.

آیا روزی می‌رسد که گوشی هوشمندمان به ما گوشزد کند که بوی نامطلوبی می‌دهیم؟ باید صبر کرد و دید.

منبع


نظر ساخت سنسور تشخیص بو با کمک هوش مصنوعی

نوشتن یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عنوان منو