اخبار تکنولوژی و علم قرن 21

سه شنبه ۹۷/۰۸/۲۲

۶۴-bit و ۳۲-bit چیست و چه تفاوت هایی میان موبایل های ۶۴-bit و ۳۲-bit وجود دارد؟

21 century technology news

اخبار علم و تکنولوژی قرن 21
www.21tech.ir

موبایل‌های ۳۲-bit و ۶۴-bit چه تفاوتی با هم دارند؟

موبایل های 32 بیت و 46 بیت چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟
http://21tech.ir/?p=2229
3457 نمایش

با نگاه کردن به مشخصات یک گوشی به راحتی متوجه می‌شوید منظور از مقادیری که برای RAM و حافظه داخلی گفته شده چیست. اما زمانی که به عبارت ۳۲-bit یا ۶۴-bit برخورد می‌کنید شاید مقداری گنگ باشند چون خود این عبارت به گونه‌ای نیستند که معنای خود را توضیح دهند. بیایید نگاهی بیاندازیم به معنای ۳۲-bit و ۶۴-bit برای دستگاه‌های اندرویدی و ببینیم برای مصرف کننده چه تفاوتی دارند و نهایتاً کدام یک بهتر هستند؟

۳۲-bit و ۶۴-bit به چه معنا هستند؟

تفاوت پردازنده های 64 بیت و 32 بیت به مقدار ریجستر پردازنده باز می گردد.

تفاوت پردازنده های ۶۴ بیت و ۳۲ بیت به مقدار ریجستر پردازنده باز می گردد.

معمولا اعداد بزرگتر در سخت‌افزار کامپیوترها بیانگر قدرت بالاتر آنهاست، پس می‌توان انتظار داشت گوشی ۶۴-bit  نسبت به گوشی ۳۲-bit بهبود یافته باشد. اما دقیقا به چه معنا هستند؟

این مشخصه مربوط به پردازنده درون دستگاه مورد نظر است. وقتی به پردازنده‌ای ۳۲-bit یا ۶۴-bit اطلاق می‌شود منظور حجم اطلاعاتی است که در ریجستر پردازنده ذخیره می‌شود. ریجستر پردازنده یک حافظه کوچک و پر سرعت است که اطلاعات مورد نیاز پردازشگر را در خود نگه می‌دارد. ریجستر یک پردازنده ۳۲-bit ظرفیت برابر با ۳۲^۲ مقدار را دارد (برابر با ۴ بیلیون، به پائین رند شده) در حالی که یک پردازنده ۶۴-bit می‌تواند تا ۶۴^۲ مقدار  (برابر با ۱۸ کوانتیلیون، رند شده به پائین) را در خود ذخیره کند. بدین معنا که پردازشگر ۶۴-bit چهار بیلیون برابر پردازشگر ۳۲-bit اطلاعات در دسترس دارد. پیشرفت قابل توجهی است!

چه تفاوتی ایجاد می کند؟

یکی از فاکتورهای مهم در بهبود دستگاه های 64-bit به نسبت 32-bit بیت، کدنویسی بر اساس پردازنده 64 بیت است.

یکی از فاکتورهای مهم در بهبود عملکرد دستگاه های ۶۴ بیت به نسبت ۳۲ بیت، کدنویسی برنامه و سیستم عامل بر اساس پردازنده ۶۴ بیت است.

تا به اینجا متوجه تفاوت زیاد حافظه پردازشی این دو دستگاه شدیم که بر روی کاغذ بسیار تحسین برانگیز است. اما وقتی دو دستگاه اندرویدی ۶۴-bit و ۳۲-bit را با هم مقایسه می‌کنیم، آنها چه تفاوتی با هم دارند؟ چه چیزی می‌توانیم بر روی گوشی‌های ۶۴-bit ببینیم که بر روی گوشی ۳۲-bit نمی‌توانیم؟

پردازنده

با فضای بیشتری که پردازنده ۶۴-bit دارد می‌تواند در هر ثانیه به اطلاعات بیشتری دسترسی داشته باشد. همچنین فضای بیشتری برای ذخیره‌سازی اطلاعات دارد که مجموعاً بدین معناست که با مقادیر بیشتری از اطلاعات کار می‌کند و به نسبت همتای ۳۲-bit خود کمتر نیاز دارد با حافظه دستگاه تبادل اطلاعات کند. در نتیجه پردازنده ۶۴-bit به نسبت پردازنده ۳۲-bit می‌تواند اطلاعات بیشتری را نگهداری و پردازش کند.

RAM

یک برتری جالب پردازنده ۶۴-bit نسبت به ۳۲-bit در دستگاه‌های اندرویدی، افزایش قابل توجه مقدار حافظه واقعاً قابل استفاده RAM است. سایز رجیستر برابر با ۳۲-bit بدین معناست که نرم‌افزار نهایتاً می‌تواند از ۴GB حافظه رم استفاده کند. اگر ما یک RAM با ظرفیت بیشتر از ۴GB بر روی دستگاه ۳۲-bit نصب کنیم مقدار اضافی آن به وسیله نرم‌افزار قابل استفاده نیست و هدر می‌رود.

راه‌حل‌هایی برای دور زدن این محدودیت وجود دارد، هر چند به سادگی با استفاده از یک پردازنده ۶۴-bit، سایز ریجستر اجازه استفاده از رم ۱۶ اگزابایت ( ۱۷ بیلیون گیگابایت) را می‌دهد. زمان زیادی طول می‌کشد تا به این ظرفیت RAM برسیم (اگر اصلاً برسیم!). حافظه RAM بیشتر به معنای تعداد برنامه‌های بیشتر در حافظه آن است که در نتیجه باعث روان‌تر شدن Multitasking می‌شود.

برنامه ها

موردی که همیشه در استفاده از دستگاه‌های ۶۴-bit افزایش سرعت نمی‌یابد، نرم‌افزارها و سیستم‌عامل موبایل است. مشکل اینجاست که احتمال دارد برنامه‌نویس برنامه را برای سیستم‌های ۳۲-bit کدنویسی کرده باشد، در نتیجه برنامه بهره‌ای از قابلیت سخت‌افزاری قدرتمندتر ۶۴-bit نخواهد برد. ولی اگر برنامه یا سیستم عامل برای پردازنده ۶۴-bit کدنویسی شده باشد، افزایش سرعت دستگاه قابل توجه خواهد بود.

آیا دستگاه من ۶۴-bit است؟

برای پاسخ این سوال می‌توانید به راحتی از بنچمارک AnTuTu استفاده کنید. برنامه را باز و عبارت info را از پائین سمت راست انتخاب کنید، در قسمت CPU در فیلد Type این مشخصه را خواهید یافت. به این شکل می‌توانید مطمئن شوید CPU دستگاه شما از چه نوعی است.

مشاهده Type پردازشگر در بنچمارک AnTuTu.

مشاهده Type پردازشگر در بنچمارک AnTuTu.

منبع


نظر موبایل‌های ۳۲-bit و ۶۴-bit چه تفاوتی با هم دارند؟

نوشتن یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عنوان منو