اخبار تکنولوژی و علم قرن 21

یکشنبه ۹۷/۰۹/۲۵

جستجو کردن منابع علمی و دقیق در حوزه تخصص موتورهای جستجوگر آموزشی است.

21 century technology news

اخبار علم و تکنولوژی قرن 21
www.21tech.ir

۵ موتور جستجو آموزشی برای تحقیقات آکادمیک

5 موتور جستجو آموزشی برای یافتن سریع منابع علمی قابل اعتماد در تحقیقات علمی
http://21tech.ir/?p=2239
3623 نمایش

اگر سرگرم مطالعه و تحقیق بر روی موضوعی هستید که نیاز به مطالب عمیق مانند مطالعاتی آکادمیک یا به نتایج تحقیقات پیشرفته‌ای نیاز دارد، ممکن است در پیدا کردن منابع ارزشمند دچار مشکل شوید. استفاده از منابع ضعیف یا نامعتبر برای به انجام رساندن یک تحقیق یا مطالعه، می‌تواند مشکلات زیادی در راه اثبات صحت و دقت نتایج حاصل ایجاد کند. خوشبختانه ما در دوران دسترسی ساده به اطلاعات و آموزش زندگی می‌کنیم که یکی از ابزارهای آن موتور جستجو آموزشی (education search engine) است.

این موتورهای جستجو تمرکز کمتری بر ایجاد یک نتیجه عمومی و کلی از عبارت جستجو شده دارند و بیشتر به دنبال منابع دانشگاهی و اخبار هستند. این سیستم جستجو کار را برای افرادی که به دنبال منابع قابل استناد و اعتماد هستند بسیار ساده و کوتاه می‌کند. هر چند نمی‌توان گفت که جستجو با موتورهایی مانند Google یا Bing در این موارد ایرادی دارد ولی استفاده از موتورهای جستجو آموزشی به شما اطمینان می‌دهد که منابع نمایش داده شده، قابل اعتماد و شامل مقالات قابل استناد هستند.

چه موتورهای جستجوگر آموزشی وجود دارند؟ بیایید نگاهی به ۵ سایت این حوزه بیاندازیم که هر کدام از یک چهارچوب خاص خود برای کمک به یافتن منابع علمی قابل اتکا برای استفاده در پروژه شما استفاده می‌کنند.

۱ – Google Scholar

صفحه اول Google Scholar

صفحه اول Google Scholar

این گوگل را با گوگل معمولی اشتباه نگیرید! این یک زیر شاخه از گوگل معمولی است که Google Scholar خوانده می‌شود و به جای یک جستجوی جامع، تنها در کتاب‌ها و تحقیقات و حتی پرونده‌های دادگاهی به جستجو می‌پردازد.

پس از اینکه عبارت مورد جستجوی خود را نوشتید، گوگل از پایگاه داده اختصاصی Scholar استفاده می‌کند و مطالب مرتبط را نمایش می‌دهد. در قسمت بالای صفحه در بخش Metrics می‌توان لیست مطالب و سایت‌های که بیشترین ایندکس از آنها صورت گرفته است را مشاهده کرد. پس از جستجوی عبارت مورد نظر در صورتی که به روز بودن اطلاعات حائز اهمیت باشد، در سمت چپ صفحه می‌توان زمان انتشار مطلب را انتخاب کرد.

همچنین اگر شما عبارتی را جستجو کنید که دسترسی به منابع آن سختگیرانه است، Google Citation به شما راهکارها و قالب‌هایی برای دستیابی و استناد به منابع آنها می‌دهد. قالبی که مورد نظر خودتان است را انتخاب کنید و به سادگی آن را در My Citation کپی کنید تا پس از این در وقت خود صرفه‌جویی کنید. Google Citation سرویس Citation گوگل است که کار این سرویس‌ها اعتبار سنجی منابع علمی و پیگیری مطالب مرتبط با آنها و نویسندگان آنها است.

۲ – RefSeek

refseek قابلیت جستجو میان web و document را دارد.

refseek قابلیت جستجو میان web و document (اسناد) را دارد.

در حال حاضر RefSeek گزینه بسیار خوبی برای جستجوهای علمی است. این سایت بیشتر بر وب سایت‌ها تاکید دارد و نتایج مرتبط و بسیار قابل اعتماد تحت وب را برای بیننده نمایش می‌دهد (هر چند می‌تواند نتایج document را نیز نمایش دهد). RefSeek یک راه عالی برای دسترسی به چند مقاله مرتبط با موضوع مورد نظر است.

refseek نتایج فارسی را هم نمایش می‌دهد.

refseek نتایج فارسی را هم نمایش می‌دهد.

RefSeek علاوه بر جستجو، یک دایرکتوری دارد که شامل منابع متعدد آموزشی در زمینه‌های مختلف است. بالای صفحه Directory را انتخاب کنید، به محض اینکه شاخه مورد نظر خود را انتخاب کنید لیستی از سایت‌های سازنده در این زمینه برای شما نمایش داده می‌شود.

یک امکان جالب refseek، نمایش سایت‌های شاخص در هر حوزه است.

یک امکان جالب refseek، نمایش سایت‌های شاخص در هر حوزه است.

۳ – Citeulike

روزانه چند صد مقاله به لیست عناوین citeulike.org اضافه می‌شود.

روزانه چند صد مقاله به لیست عناوین citeulike.org اضافه می‌شود.

Citeulike ابزار بسیار قوی ایست مخصوصا اگر به دنبال مقالات و تحقیقات هستید. زمانی که عبارت مورد نظر را وارد کردید، Citeulike لیستی از مقالاتی که آن عبارت را شامل می‌شوند برای شما نمایش می‌دهد. اگر مقاله‌ای مورد تایید  Citeulike باشد یک علامت تیک در کنار آن ظاهر می‌شود. همینطور می‌توانید لیست گروه‌های علاقه‌مند به همان عنوان را ببینید و یا دیگر عبارات جستجو شده توسط افرادی که عبارت مورد نظر شما را جستجو کرده‌اند را ببینید. به سرعت در زیر هر مقالهِ یافت شده، می توان خلاصه مقاله (Abstract) را مشاهده کرد.

citeulike مستقیماً مقالات را برای شما می‌یابد.

citeulike مستقیماً مقالات را برای شما می‌یابد.

با کلیک بر روی نام مقاله و ورود به صفحه سایت آن امکان دریافت مقاله در فرمت‌های مختلف مثلا PDF وجود دارد. همچنین می‌توان برای مقاله Citation ساخت.

۴ – iSeek

جستجو در منابع آموزشی و قابلیت فیلتر نتایج از ویژگی‌های iseek است.

جستجو در منابع آموزشی و قابلیت فیلتر نتایج از ویژگی‌های iseek است.

 iSeek ابزاری قدرتمند برای پیدا کردن تحیقات انجام شده در زمینه مورد نظر شما است. در هر صفحه سایت ۱۰ نتیجه نمایش داده می‌شود ولی تعداد نتایج گاهی آنقدر زیاد است که امکان دارد شما را سر در گم کند، در این صورت می‌توان از منوی سمت چپ فیلترهایی انتخاب و نتایج را دقیق‌تر و کمتر کرد.

فیلترهایی مانند: منابع، موضوعات، شاخه علم مورد نظر، درجه مشکل بودن مطلب و موارد دیگر، در این سایت وجود دارد.

فیلترهایی مانند: منابع، موضوعات، شاخه علم مورد نظر، درجه مشکل بودن مطلب و موارد دیگر، در این سایت وجود دارد.

نتایج دارای لینک مستقیم به صفحه یافت شده هستند. می‌توان آن را برای دیگران ایمیل کرد و به آن با پنج ستاره امتیاز داد که این کار به تعیین منابع دقیق‌تر برای جستجوهای بعدی کمک می‌کند.

۵ – Virtual LRC

Virtual Learning Resources Center نتایج به دست آمده از گوگل را فیلتر می‌کند.

Virtual Learning Resources Center نتایج به دست آمده از گوگل را فیلتر می‌کند.

 Virtual LRC منبع جذابی برای تحقیق می‌باشد. هر چند این موتور تا حد زیادی مانند سایر موتورهای جستجوگر کار می‌کند، نکته مهم عملکرد آن، قابلیت اعمال فیلترهای متعدد است. وقتی عبارتی را جستجو می‌کنید چند دسته‌بندی در بالای صفحه نمایش داده می‌شود که با کلیک کردن بر روی هر کدام، نتایج مربوط به آن حوزه و دسته‌بندی را مشاهده می‌کنید. به عنوان مثال اگر شما عبارت Coffee را جستجو کنید، با کلیک کردن بر روی “News/Opinion” می‌توانید مقالات خبری عمومی را در مورد قهوه بخوانید، با کلیک بر روی “Health/Medicine” می‌توانید درباره اثرات مثبت و منفی قهوه بر روی سلامتی بدانید و یا با انتخاب “History” درباره‌ی تاریخچه قهوه بخوانید. این قابلیت، Virtual LRC را به یک موتور جستجوگر متنوع با قابلیت نمایش موضوعات مختلف در یک جستجوی یکسان تبدیل می‌کند.

سخت مطالعه نکنید خوب مطالعه کنید

مهم نیست شما چقدر به تحقیق علاقه دارید یا از آن بیزارید هر چیزی که باعث ساده‌تر شدن آن بشود خوشایند است. اگر یک جستجوگر مشتاق حقایق هستید، این موتورهای جستجو در مطالعات شما کمک حالتان خواهند بود.

منبع

 


نوشتن یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عنوان منو