اخبار تکنولوژی و علم قرن 21

دوشنبه ۹۷/۰۷/۰۲

حالت شب باعث کاهش شدت نور صفحه نمایش شود که از خسته شدن چشم ها جلوگیری می کند.

21 century technology news

اخبار علم و تکنولوژی قرن 21
www.21tech.ir

فعال کردن حالت شب در مرورگرهای کروم و موزیلا

نحوه اضافه کردن حالت شب night mode به مرورگر های موزیلا فایرفاکس و گوگل کروم.
http://21tech.ir/?p=2249
10676 نمایش

زمانی که به مدت طولانی از کامپیوتر استفاده می‌کنید خستگی چشم مسأله مهمی است. با ترکیب یک مانیتور با روشنایی زیاد و رنگ‌های تاریک حتی اوضاع بدتر هم می‌شود. تفاوت کنتراست شدید باعث فشار اضافی بر روی چشم‌ها می‌شود.

بسته به زمانی که با مانیتور سر و کار داریم باید چشمان خود را در بهترین شرایط ممکن قرار دهیم. خوشبختانه راه حلی برای این مشکل وجود دارد، قابلیتی که با نام Night/Dark Mode یا حالت شب خوانده می‌شود. البته یک حالت شب که در پست‌های قبل به آن پرداخته شد وجود دارد که محدود کننده رنگ‌های آبی است.

تنظیم حالت شب که در بسیاری از نرم‌افزارها وجود دارد، رنگ‌های سفید و کرم را به رنگ‌های مشکی‌تر و خاکستری تبدیل می‌کند. زمانی که در محیط‌های با نور کم قرار دارید و نور صفحه نمایش واقعاً زیاد است، این یک امکان بسیار عالیست. حتی گاهی Night Mode نرم‌افزارها بهتر از حالت معمولی آنهاست و مردم بدون توجه به مسأله سلامت چشم به آن تغییر حالت می‌دهند!

متاسفانه اگر بخواهید برای Chrome و Firefox حالت شب را فعال کنید متوجه می‌شوید که هیچ قابلیت درون ساختی برای آن وجود ندارد. اما به لطف برخی از توسعه دهندگان در سرتاسر دنیا، قالب‌ها (theme) و add-on هایی با این قابلیت یافت می‌شود. با ترکیب یک theme تیره و کم نور کردن صفحات وب، خستگی چشم به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.

بیایید نگاهی بیاندازیم  به برخی از این تم‌ها و add-on ها و ببینیم چگونه به راحتی چشم‌های ما کمک می‌کنند.

Chrome

Morpheon Dark

Morpheon Dark یک تم برای مرورگر کروم است که رنگ قالب این مرورگر را از سفید به سیاه تغییر می‌دهد. یعنی تب‌ها، نوار اصلی و Bookmark ها به رنگ‌های تیره نمایش داده می‌شوند. Morpheon Dark به صورت تم نصب می‌شود و اگر آن را دوست نداشتید، از Setting پاکش کنید.

morpheon dark رنگ قالب کروم را تغییر می‌دهد.

Morpheon Dark رنگ قالب کروم را تغییر می‌دهد.

خوب چطور است؟ Morpheon Dark به شکل خوشایندی Chrome را تغییر می‌دهد و رنگ‌ها زیبا و دلپسند و برای کاربر قابل تنظیم هستند. حتی بدون در نظر گرفتن سلامت چشم‌ها، شاید مایل باشید این تم را به خاطر ظاهر زیبای آن نصب کنید.

Deluminate

قالب‌های تاریکتر، برای تبدیل پنجره مرورگر از رنگ‌های روشن به رنگ‌های تاریک خوب هستند، اما میدانستید برای تغییر رنگ صفحات وب هم add-on هایی وجود دارد؟ این هدف طراحی add-on به نام Deluminate است که رنگ صفحات وب را به شکل معکوس تغییر می‌دهد . گاهی حتی رنگ تصاویر را هم تغییر می‌دهد (که نتایج نامناسبی ایجاد می‌کند) اما در تنظیمات می‌توان این حالت را غیرفعال کرد.

رنگ‌های روشن به رنگ‌های تاریک و بلعکس تبدیل می‌شوند.

رنگ‌های روشن به رنگ‌های تاریک و بلعکس تبدیل می‌شوند.

اگر متضاد کردن رنگ‌ها مطلوب شما نیست از Deluminate بخواهید فقط رنگ‌ها را برای شما کم نورتر کند. این حالت رنگ‌ها را در صفحات حفظ و فقط آنها را کم نورتر می‌کند. به این شکل فشار کمتری به چشم‌ها وارد می‌شود.

این قابلیت Deluminate بسیار کاربردی است. امکان ایجاد حالت شب اختصاصی خودتان وجود دارد.

این قابلیت Deluminate بسیار کاربردی است. امکان ایجاد حالت شب اختصاصی خودتان وجود دارد.

تنظیمات این add-on به کاربر امکانات مناسبی ارائه می‌دهد. در میان آپشن‌های متفاوت، تنظیم مناسب چشم خود را بیابید. به عنوان مثال می‌توان میزان تاریک کردن رنگ‌ها را با یک اسلایدر تعیین کرد.

Firefox

FT DeepDark

FT DeepDark در تاریک کردن رنگ پنجره Firefox عملکرد خوبی دارد. همانطور که در تصویر پائین مشاهده می‌کنید FT DeepDark یک تم شکیل است. حتی رنگ پس زمینه آدرس بار هم تغییر کرده که میزان رنگ‌های روشن حداقل باشد.

DeepDark یک قالب مشکی زیبا برای فایرفاکس است.

DeepDark یک قالب مشکی زیبا برای فایرفاکس است.

Dark Background With Light Text

اگر می‌خواهید رنگ پس زمینه هر صفحه وب را به تیره تغییر دهید به راحتی با استفاده از add-on به نام Dark Background With Light Text این کار قابل انجام است. این add-on بسیار شبیه به نمونه کرومی خود است و رنگ‌های روشن را به رنگ‌های تیره تبدیل می‌کند و بلعکس.

مانند همتای کرومی خود، می‌تواند رنگ‌های تاریک و روشن را با هم عوض کند.

مانند همتای کرومی خود، می‌تواند رنگ‌های تاریک و روشن را با هم عوض کند.

آپشن‌های زیادی در این add-on وجود دارد که با بررسی کردن آنها به حالت دلخواه خود می‌رسید. حتی Dark Background With Light Text می‌تواند در وب سایت‌های مختلف به شکل‌های متفاوت عمل کرده و رنگ و افکت هر سایت را به صورت مجزا تعیین کند.

می‌توان برای هر سایت یک تنظیم اختصاصی ایجاد کرد.

می‌توان برای هر سایت یک تنظیم اختصاصی ایجاد کرد.

و در آخر

وقتی زمان زیادی را صرف کار با مانیتور می‌کنید محافظت از چشم‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد. تاریک کردن رنگ‌ها هم برای چشم‌ها مناسب است و هم ظاهر زیباتری به مرورگر می‌بخشد.

منبع


نظر فعال کردن حالت شب در مرورگرهای کروم و موزیلا

 • عالی.ممنون

  ۰

  ۰

  محمد رضا دوشنبه ۲۹ خرداد, ۱۳۹۶ ۲۳:۳۳ پاسخ دادن
  • سلام
   خیلی ممنون از لطف شما

   ۰

   ۰

   عطا ساجدی پنجشنبه ۸ تیر, ۱۳۹۶ ۲۳:۲۲ پاسخ دادن
 • سلام،واقعاعالی وموردنیازاینروزهای همه بود این تنظیمات

  ۲

  ۰

  فاضل یکشنبه ۵ شهریور, ۱۳۹۶ ۰۶:۰۰ پاسخ دادن

نوشتن یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عنوان منو