اخبار تکنولوژی و علم قرن 21

سه شنبه ۹۷/۰۸/۲۲

زباله های فضایی همچنان در مدار خود باقی می مانند با شکست ماموریت زباله جمع کن فضایی.

21 century technology news

اخبار علم و تکنولوژی قرن 21
www.21tech.ir

شکست اولین مأموریت فضاپیما پاکسازی زباله های فضایی

kounotori 6 فضاپیمای ژاپنی حامل یک زباله جمع کن فضایی است.
http://21tech.ir/?p=2263
2371 نمایش

هیچکس انتظار نداشت کار ساده‌ای باشد.

زباله جمع کن فضایی پیشرفته ژاپن در اولین مرحله سختی که باید از آن عبور می‌کرد شکست خورد. آژانس فضایی ژاپن، JAXA، روز سه‌شنبه اعلام کرد تلاش‌ها برای سر هم کردن بخش‌های اساسی fishing net یا تور ماهیگیری این فضا‌پیما به شکست منجر شد.

فضاپیمای بدون سرنشین Kounotori 6 اوایل هفته گذشته از ایستگاه فضایی جدا شد تا اولین آزمایش خود را با پاک کردن تعدادی زباله‌های فضایی انجام دهد.

فضاپیمای Kounotori 6 متعلق به آژانس فضایی ژاپن.

فضاپیمای Kounotori 6 متعلق به آژانس فضایی ژاپن.

اگر این تست با موفقیت انجام می‌شد، این تور به بلندی ۷۰۰ متر ساخته شده از سیم‌های نازک فولاد ضدزنگ و آلومینیوم می‌توانست با ایجاد نیروی الکترومغناطیسی با قدرت کافی، زباله‌های فضایی را مورد هدف قرار داده و سرعت آنها را کاهش بدهد تا در نهایت منجر به سقوط آنها به جو زمین شود. و زباله قبل از رسیدن به سطح زمین سوخته و نابود می‌شد.

اما علیرغم تلاش‌های فراوان JAXA، قسمت اصلی این وسیله tether یا همان افسار باز نشد.

این آژانس وعده داده به تلاش‌های خود برای رفع مشکل ادامه می‌دهد زیرا فقط تا اوایل هفته آینده فرصت باقیست تا فضاپیما آماده بازگشت به زمین در روز دوشنبه شود.

زباله های فضایی از کجا می‌آیند؟

زباله های فضایی باقیمانده در مدار زمین طی ۵۰ سال ماموریت‌های فضایی، اکنون تبدیل به مسأله مهمی شده‌اند. فضاپیماهای قدیمی، اجزای باقیمانده راکت‌های فضایی، قطعات باقیمانده از برخوردهای ماهواره‌ها، در حال گردش در مدار زمین هستند و خطر جدی برای سفرهای آینده فضایی و ایستگاه بین‌المللی فضایی به به شمار می‌آیند.

NASA می‌گوید میلیون‌ها جسم در مدار زمین سرگردان هستند که در حدود ۲۰۰۰۰ قطعه آنها بزرگتر از توپ فوتبال هستند.

آژانس فضایی امریکا در وب سایت خود نوشته است:

این قطعات با سرعتی بالغ بر ۲۸۰۰۰ کیلومتر بر ساعت در حال دوران در مدار زمین هستند که برای آسیب رساندن این قطعات کوچک به فضاپیماها یا ماهواره‌ها کافی است.

برخی راه‌حل‌های پیشنهادی برای زباله‌های فضایی عبارتند از: استفاده از لیزر، چترنجات‌های خورشیدی، فضاپیماهای زباله خوار و دمیدن هوا به سمت هدف.

به نظر می‌رسد تا زمانی که یکی از این ایده‌ها در مرحله عمل هم موفق باشند، زباله‌های فضایی همچنان به مسیر خود ادامه می‌دهند و روز به روز هم به تعدادشان افزوده می‌شود.

منبع


نوشتن یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عنوان منو