اخبار تکنولوژی و علم قرن 21

یکشنبه ۹۷/۰۹/۲۵

HDR به چه معنا است و چگونه باید در اندروید از آن استفاده کرد؟

21 century technology news

اخبار علم و تکنولوژی قرن 21
www.21tech.ir

HDR چیست و چگونه باید در اندروید از آن استفاده کرد

hdr چیست و چگونه می توان به بهترین نحو از آن استفاده کرد
http://21tech.ir/?p=2358
2030 نمایش

عکاسی با دوربین گوشی‌های هوشمند با پشت سر گذاشتن فراز و نشیب سال‌های اخیر پیشرفت زیادی کرده است. بسیاری از ما با رضایتی که از دوربین گوشی خود کسب کرده‌ایم به طور کامل دوربین‌های دیجیتال معمول را کنار گذاشته‌ایم. این تغییر با توسعه نرم‌افزار و سخت‌افزار گوشی‌های هوشمند ممکن شده است. هر چه عملکرد دوربین گوشی‌ها پیچیده‌تر می‌شود امکان کنترل بیشتری به ما می‌دهد. بیشتر دوربین‌های اندرویدی این روزها تنظیمی با نام HDR دارند. اما HDR دقیقاً به چه معناست و چه زمانی باید از آن استفاده بکنیم؟

توضیح HDR

مخفف High Dynamic Range است که Dynamic Range نسبت نور به تاریکی در یک عکس است. زمان استفاده از HDR در عکاسی، رنگ و روشنایی عکس به وسیله نرم‌افزار تنظیم می‌شود. این کار به کمک ثبت سه عکس با اکسپوژرهای مختلف امکان‌پذیر است. سپس دوربین این سه اکسپوژر را در یک عکس ادغام می‌کند. نرم‌افزار دوربین بر اساس سه اکسپوژر ثبت شده، با یک حدس هوشمندانه که چه قسمتی باید روشن‌تر یا تاریک‌تر شود می‌تواند عکس‌هایی بسیار واضح‌تر و با دقت بیشتر ثبت کند.

متوازن شدن رنگ‌ها و میزان روشنایی ثمرات استفاده از این تکنولوژِی است. تصویر سمت چپ از HDR استفاده کرده است. آسمان تاریک‌تر و ساختمانها و زمین روشن‌تر شده‌اند.

متوازن شدن رنگ‌ها و میزان روشنایی ثمرات استفاده از این تکنولوژِی است. تصویر سمت چپ از HDR استفاده کرده است. آسمان تاریک‌تر و ساختمانها و زمین روشن‌تر شده‌اند.

فواید HDR

در تئوری، این تکنولوژی قرار است با ترکیب سه اکسپوژر متفاوت، عکس‌هایی با دقت بیشتر در رنگ و روشنایی ثبت کند. در صحبت همه چیز خیلی خوب است. اما این فقط حالت کلی آن است و نه قطعی. HDR می‌تواند عکس‌های خیره کننده ثبت کند اما به شرط استفاده در شرایط صحیح.

چه زمان باید از HDR استفاده کرد

واقعا نمی‌توان با قاطعیت گفت چه زمان باید از آن استفاده کرد و چه زمان نباید. عکاسی یک هنر تجربیست پس راحت باشید و هر زمان خواستید از HDR استفاده کنید! از آنجایی که این قابلیت در گوشی‌های هوشمند کاملاً اتوماتیک است، امکان زیاده‌روی در اِعمال آن وجود دارد. ابزار مفید و قدرتمند، اما وقتی در استفاده از آن زیاده روی شود قضیه فرق می‌کند. به همین دلیل در اینجا مواردی که منجر به کسب بهترین نتیجه از اچ‌دی‌آر می‌شود را مرور می‌کنیم.

عکس مناظر طبیعی- کنتراست میان زمین و آسمان معمولاً منجر به تاریک‌تر شدن زمین می‌شود. HDR می‌تواند کمک کند تا زمین روشنتر و جزئیات آسمان همچنان حفظ شود.

محیط‌های آفتابی- آفتاب شدید می‌تواند باعث مشکلاتی در عکس شود. سفید شدن چهره‌ها، سایه‌های شدید، رنگ‌های سفید شده اصلی‌ترین عواقب آفتاب شدید در عکس هستند. HDR توانایی متوازن کردن اکسپوژر قسمت‌های مختلف را در خروجی دارد.

استفاده صحیح از HDR در عکسبرداری از مناظر در هر شرایط نوری

استفاده صحیح از HDR در عکسبرداری از مناظر در هر شرایط نوری

چه زمان نباید از HDR استفاده کرد

حرکت- زمان استفاده از HDR باید توجه داشته باشید که ثبت عکس، اندکی زمان بیشتر می‌طلبد. چون باید سه عکس متوالی ثبت شود. حتی کوچک‌ترین حرکت می‌تواند در میان فریم‌ها ثبت شود و تصویری مه آلود ایجاد کند.

اگر کنتراست شدید می‌خواهید- برخی از صحنه‌ها با کنتراست کامل زیباتر می‌شوند. HDR تلاش می‌کند قسمت‌های تاریک عکس را روشن‌تر و همچنین قسمت‌های روشن را تاریک‌تر کند تا تعادل در عکس برقرار شود. بسته به شرایط و عکسی که شما در نظر دارید استفاده از HDR ممکن است نتیجه را خراب کند.

اگر رنگ‌ها واضح هستند- گاهی از خود می‌پرسیم چرا رنگ‌ها در عکس به اندازه واقعیت خوب نیستند. یکی از فواید HDR این است که می‌تواند زندگی را به عکس بدمد و رنگ‌ها را کیفیت ببخشد. این بدان معنا نیست که همواره باید از آن استفاده کنید زمانی که رنگ‌ها به اندازه کافی واضح هستند استفاده از HDR باعث فوق اشباع شدن رنگ‌ها و ایجاد حالت کارتونی در عکس می‌شود.

اثر حرکت در زمان ثبت عکس با High Dynamic Range در این تصویر مشهود است.

اثر حرکت در زمان ثبت عکس با High Dynamic Range در این تصویر مشهود است.

اچ دی آر ابزار بسیار قدرتمندی است که می‌تواند عکاسی شما را به سطحی بالاتر ببرد. از آنجایی که نحوه پردازش در دوربین‌های مختلف اندکی متفاوت است، حصول بهترین نتیجه از یک دوربین با کسب تجربه امکان پذیر است. خوشبختانه اکثر گوشی‌های اندروید امکان ذخیره دو عکس، یکی با HDR و یکی بدون آن را دارند. به این ترتیب ساده‌تر می‌توان تجربه لازم را کسب کرد.

منبع


نظر HDR چیست و چگونه باید در اندروید از آن استفاده کرد

نوشتن یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عنوان منو