اخبار تکنولوژی و علم قرن 21

شنبه ۹۷/۰۵/۲۷

خرید مودم وایرلس مناسب برای منزل به چه اطلاعاتی نیاز دارد؟

21 century technology news

اخبار علم و تکنولوژی قرن 21
www.21tech.ir

اطلاعات مورد نیاز برای خرید مودم وایرلس منزل

موارد فنی که در زمان خرید مودم از آنها مطلع بود
http://21tech.ir/?p=2383
5043 نمایش

در زمان خرید روتر چه فاکتورها را باید در نظر گرفت؟ در این مقاله قصد داریم فاکتورهای مهم در زمان خرید مودم وایرلس را بررسی کنیم.

GHz، آنتن و برد

تعداد آنتن ها بر روی برد، سرعت و تعداد دستگاه های متصل همزمان موثر است.

تعداد آنتن‌ها بر روی برد، سرعت و تعداد دستگاه‌های متصل همزمان موثر است.

مودم‌های وایرلس با یکی از دو باند ۲·۴GHz یا ۵GHz کار می‌کنند. بیایید نگاهی سریع به تفاوت‌های آنها بیاندازیم و ببینیم کدام یک برای شما بهتر هستند.

۲·۴GHz بر روی (spectrum) طیف ۲·۴GHz کار می‌کند. در این طیف، تداخل با وسایل درون منزل و سایر شبکه‌هایی که از همین طیف استفاده می‌کنند امری معمول است، اما پرکاربردترین طیف Wi-Fi نیز می‌باشد. به این دلیل که تعداد دستگاه‌های بیشتری به آن مجهز هستند در حالیکه فقط دستگاه‌های جدید از ۵GHz پشتیبانی می‌کنند.

۵GHz بر روی طیف ۵GHz عمل می‌کند که میزان تداخل آن نسبت به ۲·۴GHz بسیار کمتر است. هر چند نقص‌هایی مانند تعداد دستگاه‌های کم مجهز به این فناوری و بُرد (range) کوتاه در آن وجود دارد.

زمان خرید مودم وایرلس باید در نظر داشته باشید که هر دو طیف را همزمان پوشش دهد. برای استفاده از ۵GHz باید دستگاه در بازه‌ی تحت پوشش آن قرار داشته باشد (چون برد آن کم است) در غیر اینصورت از باند دیگر استفاده خواهد کرد.

برد تحت تاثیر سه عامل قرار دارد: تعداد آنتن‌های مودم، باند استفاده شده و استاندارد مودم. برای پوشش وسیع، مودمی با حداقل دو آنتن و ترجیحاً سه آنتن خریداری کنید. در مورد باندها نیز می‌توان گفت : ۲·۴GHz برد بیشتر و کیفیت کمتر دارد و ۵GHz برد کمتر و کیفیت بالاتر دارد. در ادامه توضیح داده می‌شود که استاندارد مودم چگونه بر سرعت و برد آن اثر می‌گذارد.

مفهوم استاندارد ۱۱·۸۰۲

جدول مشخصات استاندارد 802.11 یا همان استاندارد موسسه IEEE برای مودم وایرلس

جدول مشخصات استاندارد ۸۰۲٫۱۱ یا همان استاندارد موسسه IEEE برای مودم وایرلس

مودم‌ها از استاندارد بر پایه ۱۱·۸۰۲ استفاده می‌کنند. بیشتر مردم از جزئیات آنها اطلاعاتی ندارند اما با مطالعه کلاس‌بندی کاملاً مشخصی که این استاندارد دارد، می‌توان سریع به جزئیات مودم پی برد.

  • ۱۱·۸۰۲ – ابتدایی‌ترین استاندارد. از باند ۲·۴GHz استفاده می‌کند و نهایت سرعت آن ۲ مگابایت بر ثانیه است که برد بسیار کوتاه را نیز باید به آن اضافه کرد.
  • ۸۰۲·۱۱a – سرعت تا ۵۴ مگابایت بر ثانیه ارتقا یافته و به باند ۵GHz مجهز شده است. یک فناوری نسبتاً قدیمی دستگاه‌های مولتی مدیا است.
  • ۸۰۲·۱۱b – سرعت ۱۱ مگابایت بر ثانیه و باند ۲·۴GHz. اولین استاندارد وای فای که به صورت گسترده مورد استفاده کاربران قرار گرفت.
  • ۸۰۲·۱۱e/g – قابلیت (Quality of Service) QoS یا کیفیت خدمات و پشتیبانی مولتی مدیا به آن اضافه شد در حالیکه هنوز محدودیت‌های نسل قبل در آن وجود داشت. می‌توان گفت یک استاندارد قدیمی پرکاربرد است.
  • ۸۰۲·۱۱n – برد زیاد و ترکیبی از تمام ویژگی‌های نسل‌های قبل. یکی از بهترین استانداردهای مودم روتر می‌باشد. حداکثر سرعت آن نیز به ۱۰۰ مگابایت بر ثانیه می‌رسد.
  • ۸۰۲·۱۱ac – تا سرعت ۳·۱ گیگابایت بر ثانیه را پوشش می‌دهد و انحصاراً از ۵GHz پشتیبانی می‌کند. یک مدل خاص از آن Wave2، تا سرعت فوق‌العاده ۹۳·۶ گیگابایت بر ثانیه را پوشش می‌دهد.

مسلماً ۸۰۲·۱۱n و ۸۰۲·۱۱ac استانداردهای توصیه شده برای سال ۲۰۱۷ هستند. با وجود تمام قابلیت‌های موجود در نسل‌های قدیمی‌تر، برد بیشتر و برتری‌های موجود در ۸۰۲·۱۱n و بالاتر از آن، بهترین تجربه در استفاده از مودم وایرلس را به شما می‌دهد.

اگر قیمت ۸۰۲·۱۱n یا ۸۰۲·۱۱ac بالا بود، در گزینه بعدی ۸۰۲·۱۱e قرار دارد. البته با  توجه به پیشرفت دائمی گوشی‌ها و لپ‌تاپ‌ها و سایر دستگاه‌ها، بهتر است مودم بالاتری خریداری کنید.

ولی باز هم باید به دستگاه‌های خود نگاه کنید. اگر در حال حاضر لپ‌تاپ شما از جدیدترین استانداردها پشتیبانی نمی‌کند و قصد خرید مدل جدید هم ندارید پس مشکلی نخواهد بود که سراغ استانداردهای قدیمی‌تر بروید. در صورتی که دستگاهی برای اتصال به ۵GHz ندارید دلیلی هم برای هزینه اضافی وجود ندارد. برد و پایداری در هر استاندارد نسبت به گذشته افزایش یافته و هر چه تعداد دستگاه‌های بیشتری در منزل داشته باشید، به مودمی سریع‌تر و جدیدتر نیاز دارید.

نرم‌افزار و قابلیت شخصی سازی

مساله دیگر در خرید مودم ، نرم‌افزار مورد استفاده آن است که آیا توانایی انجام تنظیمات خاص مورد نظر شما را دارد یا خیر. پیدا کردن این اطلاعات از روی خود دستگاه تقریباً ممکن نیست و بهترین راه جستجو مدل مودم در اینترنت است.

دو نرم‌افزار مطرح مودم OpenWrt و DD-WRT، توضیحاتی از قابلیت‌های نرم‌افزار ارائه می‌دهند. اگر علاقه‌مند هستید با کلیک بر روی نام هر کدام در سایت سازنده اطلاعات آن را ببینید.

اگر مودمی قابلیت شخصی‌سازی ندارد و شما هم به این قابلیت احتیاج ندارید، پس مشکلی برای خرید آن ندارید. فقط اطمینان حاصل کنید که نرم‌افزار مودم به روز است و از QoS (کیفیت سرویس)، فایروال و محافظت DDOS پشتیبانی می‌کند.

سایر ملاحظات خرید مودم

و آخرین موضوع: بازی کردن یا سایر کاربردهایی که نیاز به اتصال بدون تأخیر دارند (مانند: مکالمات با کیفیت یا مشاهده ویدیوهای سنگین و با کیفیت).

اگر طرفدار بازی‌های آنلاین هستید (البته منظور بازی‌های موبایل نیست بلکه بازی‌های سنگین کنسول‌ها و PC)، حتی بهترین مودم وایرلس هم کیفیت و پایداری کابل اترنت (ethernet) را ندارد. برای یک اتصال بدون تاخیر احتیاج به یک کابل شبکه برای اتصال به مودم یا روتر خود دارید.

کلام آخر

پیش از اینکه تصمیم بگیرید یک مودم با حداکثر برد یا بدون توجه به نرم‌افزار آن خریداری کنید، این مقاله را در مورد امنیت مودم وایرلس مطالعه بفرمائید.

با مطالعه موارد فوق شما تقریباً از تمام موارد مهم در زمان خرید مودم اطلاع دارید. به طور خلاصه می‌توان گفت موارد مهم برای خرید مودم وایرلس :

  1. مودمی را انتخاب کنید که حداقل از ۸۰۲·۱۱e پشتیبانی می‌کند و در صورتی که قیمت محدود کننده نیست، ۸۰۲·۱۱n یا ۸۰۲·۱۱ac خریداری کنید
  2. مطمئن شوید که مودم از هر دو باند ۲·۴GHz و ۵GHz استفاده می‌کند
  3. در زمان خرید گوشی یا لپ‌تاپ جدید یا هر وسیله دیگر، سعی کنید از ۵GHz پشتیبانی کنند.

از نظر بررسی برندها شرکت‌های Linksys، Cisco و Asus کیفیت مناسبی دارند. هر چند بازار ایران در انحصار شرکت‌های دیگریست.

منبع


نوشتن یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عنوان منو