اخبار تکنولوژی و علم قرن 21

شنبه ۹۷/۰۵/۲۷

رزولوشن صفحه نمایش چیست تا چه اندازه اهمیت دارد و چگونه می توان آن را اندازه گیری کرد؟

21 century technology news

اخبار علم و تکنولوژی قرن 21
www.21tech.ir

رزولوشن صفحه نمایش چیست و تا چه حد مهم است؟

رزولوشن صفحه نمایش چیست و تا چه حد اهمیت دارد
http://21tech.ir/?p=2498
7521 نمایش

وقتی صحبت از مانیتور و صفحه نمایش می‌شود احتمالاً اولین چیزی که به ذهن ما می‌رسد رزولوشن آن است. رزولوشن صفحه نمایش پارامتری کلیدی در تجربه استفاده از گوشی هوشمند، لپ‌تاپ یا تلویزیون خواهد بود. اما آیا ما بیش از حد در این مورد زیاده روی نمی‌کنیم؟

رزولوشن صفحه نمایش چیست؟

اول تعریف رزولوشن صفحه نمایش را بیان کنیم. یک نمایشگر از میلیون‌ها پیکسل برای نمایش تصویر استفاده می‌کند. این پیکسل‌ها به صورت شبکه‌ای در جهت عمودی و افقی قرار گرفته‌اند. تعداد پیکسل‌های افقی و عمودی بیانگر رزولوشن صفحه نمایش است.

رزولوشن صفحه نمایش معمولاً به صورت ۱۰۲۴×۷۶۸ نوشته می‌شود به این معنی که صفحه نمایش ۱۰۲۴ پیکسل افقی و ۷۶۸ پیکسل عمودی دارد.

اگر رزولوشن صفحه نمایش خود را نمی‌دانید، با استفاده از این ابزار آنلاین سایت ۲۱tech آن را خواهید یافت.

با این ابزار سایت 21tech.ir رزولوشن و عمق رنگ دستگاه خود را ببینید.

با این ابزار سایت ۲۱tech.ir رزولوشن و عمق رنگ دستگاه خود را ببینید.

سایز صفحه نمایش و رزولوشن صفحه نمایش

علاوه بر رزولوشن، سایز، پارامتر مهم دیگری برای صفحه نمایش است. سایز صفحه نمایش معمولاً به صورت قطر صفحه و بر حسب اینچ اندازه‌گیری می‌شود، مثلاً ۵·۵ اینچ.

سایز و رزولوشن صفحه نمایش به صورت مستقیم ارتباطی با هم ندارند. مثلاً امکان دارد یک تبلت با سایز ۸ اینچ رزولوشن ۱۰۲۴×۷۶۸ داشته باشید همچنین یک مانیتور ۱۳ اینچی از همین رزولوشن استفاده کند. از آنجایی که تعداد پیکسل‌ها برابر است، هر دو می‌توانند عکس‌هایی کاملاً مشابه از نظر تعداد پیکسل را نمایش دهند، فقط تصویر در مانیتور ۱۳ اینچی بزرگتر است.

ممکن است هر سه این دستگاه ها با سایز نمایشگرهای کاملاً متفاوت، رزولوشن صفحه نمایش یکسان داشته باشند.

ممکن است هر سه این دستگاه‌ها با سایز نمایشگرهای کاملاً متفاوت، رزولوشن صفحه نمایش یکسان داشته باشند.

هر چند تصویر بر روی مانیتور بزرگتر کمی blur یا مبهم‌تر دیده می‌شود زیرا فاصله میان نقاط بیشتر است. این همان مفهوم Pixel density یا چگالی پیکسل است که بر حسب واحد ppi یا “پیکسل بر اینچ” اندازه‌گیری می‌شود. کم بودن ppi باعث کاهش کیفیت تصویر می‌شود.

به طور مشابه دو مانیتور با سایزهای یکسان می‌توانند رزولوشن‌های متفاوتی داشته باشند. در این حالت مانیتور با رزولوشن بالاتر، توانایی نمایش جزئیات بیشتری دارد. یک تصویر با ابعاد یکسان (ابعاد بر حسب پیکسل) در نمایشگر با رزولوشن بالاتر کوچک‌تر خواهد بود اما واضح‌تر (sharpness بیشتر)، زیرا فاصله میان پیکسل‌ها کمتر است یا همان ppi بزرگتر است.

به صورت تجربی مشخص شده که افزایش کیفیت تا ppi در حدود 300 برای چشم انسان محسوس است.

به صورت تجربی مشخص شده که افزایش کیفیت تا ppi در حدود ۳۰۰ برای چشم انسان محسوس است.

رزولوشن صفحه نمایش چه تاثیری بر شما دارد؟

تا اینجا گفته شد رزولوشن بالاتر جزئیات بیشتری نمایش می‌دهد. اما همیشه نمی‌توان گفت رزولوشن بالاتر بهتر است.

در دو صفحه نمایش با سایز یکسان، نمایشگری که رزولوشن بالاتری دارد جزئیات بیشتری نمایش می‌دهد و نیاز کمتری به اسکرول (scroll) کردن وجود دارد. همچنین تصاویر شارپ‌تری (واضح‌تری) ارائه می‌دهد.

اما یک روی منفی هم دارد: تصویر کوچکتر می‌شود. یعنی شما باید به تصویر کوچک‌تری نگاه کنید و حتی در حالت حادتر باید بر روی تصویر زوم کنید (زیرا تعداد پیکسل‌های صفحه نمایش زیاد است و تصویر با ابعاد پیکسلی مشخص را در مساحت کمتری نمایش می‌دهد). وقتی زوم می‌کنید قسمت کمتری از عکس در صفحه نمایش گنجانده می‌شود و در عمل از صفحه نمایش با رزولوشن پایین‌تر استفاده می‌کنید. پس چرا باید دستگاهی با رزولوشن بالا خریداری کرد در حالیکه نمی‌توان از آن به صورت کامل و بهینه استفاده کرد؟

این حالت تقریباً در مورد تمام گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها و دستگاه‌های کوچک حاکم است. همانطور که CNET می‌گوید:

اگر رزولوشن‌های بسیار بالا تقریباً برای یک تلویزیون ۶۵ اینچی غیر ضروری است، در مورد دستگاه‌های ۵·۵ اینچی بلا استفاده است.

در حالیکه دستگاه‌هایی با رزولوشن بسیار بالا موجود هستند به نظر انتخاب آنها گزینه کامل‌تری باشد. اما دلایلی بر خلاف این نظر وجود دارند:

اولین دلیل قیمت آن است. در نمایشگرهای هم سایز، رزولوشن بالاتر قیمت بالاتری دارد.

دلیل دوم فنی است. در نمایشگرهای با سایز یکسان، رزولوشن بالاتر پشتیبانی قوی‌تری نیاز دارد.

اگر سرعت refresh (فرکانس) نمایشگر خود را بر روی ۶۰Hz تنظیم کنید کارت گرافیک یا کارت ویدیویی شما باید ۶۰ مرتبه در ثانیه تصویر را تغییر (منظور همان refresh یا به روز رسانی) دهد. در سلیقه بیشتر مردم ۶۰Hz کم است و در صورت امکان از ۱۲۰Hz یا ۱۴۴Hz استفاده می‌کنند. هر چه رزولوشن صفحه نمایش بیشتر باشد فشار بیشتری به کارت گرافیک وارد می‌شود.

در زیر یک محاسبه صورت گرفته است که در رزولوشن‌های مختلف به ازای فرکانس متفاوت، کارت گرافیک باید چند پیکسل را در ثانیه به نمایش بگزارد:

  • ۱۹۲۰ x 1080 x 60FPS = 124,416,000 پیکسل در ثانیه
  • ۳۸۴۰ x 2160 x 60FPS = 497,664,000 پیکسل در ثانیه
  • ۳۸۴۰ x 2160 x 120FPS = 995,328,000 پیکسل در ثانیه
  • ۳۸۴۰ x 2160 x 144FPS = 1,194,393,600 پیکسل در ثانیه

حتی کارت‌های ضعیف پاسخگو ۱۲۴٫۴۱۶٫۰۰۰ پیکسل در ثانیه هستند اما فرکانس بالا برای نمایشگر با رزولوشن بالا، حتی برای قدرتمندترین کارت‌های ویدیویی چالش برانگیز است.

و در آخر

پس از تمام توضیحاتی که داده شد تنها می‌توان گفت که هیچ مقدار بهینه‌ای برای رزولوشن صفحه نمایش وجود ندارد حتی به ازای یک گروه خاص از دستگاه‌ها (مثلاً فقط برای گوشی هوشمند). هر چند نمایش جزئیات بیشتر بر روی صفحه نمایش خوب است (یعنی رزولوشن بالا) اما اگر به قیمت کاهش سرعت دستگاه باشد و یا دیدن تصویر بر روی صفحه مشکل شود، با وجود قیمتی که این نمایشگرها دارند، مزیت آن چیست؟

مواردی دیگری را نیز باید در نظر داشت مثلاً اینکه چشم انسان تا حدی افزایش ppi را تشخیص می‌دهد و فراتر از آن دیگر برای انسان محسوس نیست. و یا اینکه فایل‌های تکنولوژی ۴K آنقدر حجیم هستند (هر دقیقه ویدیو در حدود ۷۰۰ مگابایت) که تا به امروز امکان استفاده از آنها بسیار محدود است.

منبع


نظر رزولوشن صفحه نمایش چیست و تا چه حد مهم است؟

نوشتن یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عنوان منو