اخبار تکنولوژی و علم قرن 21

یکشنبه ۹۷/۰۹/۲۵

عکاسی ۳۶۰ درجه به سرعت در حال پیشرفت و کسب محبوبیت است.

21 century technology news

اخبار علم و تکنولوژی قرن 21
www.21tech.ir

انواع روش های ثبت تصاویر ۳۶۰ درجه

روش های ثبت تصاویر و ویدیوهای 360 درجه
http://21tech.ir/?p=2591
5033 نمایش

عکاسی طی چند سال اخیر تغییرات و پیشرفت‌های بسیار زیادی داشته است. عکاسی ۳۶۰ درجه در میان جدیدترین و خبرسازترین این فناوری‌ها قرار دارد. در این مقاله اطلاعاتی که در مورد انواع روش‌های عکاسی و فیلمبرداری ۳۶۰ درجه ارائه می‌دهیم.

همه چیز در منظره اطراف

در حقیقت دو روش برای تهیه یک عکس ۳۶۰ درجه وجود دارد: ۱-گرفتن یک عکس با یک یا چند لنز با زاویه دید بسیار زیاد، ۲-گرفتن عکس‌های متعدد و چسباندن آنها به یکدیگر.

اخیرا دوربین‌هایی با زاویه دید بسیار بالا لنز تا ۱۸۰ درجه و بیشتر عرضه شده‌اند. این زاویه از توانایی دید چشم انسان هم بالاتر است (در بیشتر افراد این زاویه در حدود ۱۶۰–۱۷۰ درجه است). دوربینی مانند Kodak SP360 یک لنز با زاویه دید بسیار بالا در بالای دوربین به جای جلوی دوربین دارد و می‌تواند تصاویری با زاویه ۳۶۰ افقی و حدوداً ۲۱۴ درجه عمودی تهیه کند. فقط مقداری از تصویر پایین از دست می‌رود که بدنه دوربین قرار دارد.

لنز SP360 در بالای دوربین قرار دارد.

لنز SP360 در بالای دوربین قرار دارد.

برای تهیه یک تصویر ۳۶۰ در ۳۶۰ درجه باید دو لنز پشت به هم داشته باشید مانند آنچه در دوربین Samsung Gear 360 شاهد آن هستیم. دوربین‌ها محیط اطراف را تقریباً به صورت کامل می‌بینند و چیزی از قلم نمی‌افتد. البته سه پایه یا شخصی که دوربین را نگه داشته هم در این تصویر حاضر است.

دو لنز در دو سمت دوربین قرار دارند.

دو لنز در دو سمت دوربین قرار دارند.

در گوشی‌های هوشمند می‌توان با فعال کردن حسگر شتاب‌سنج و ژیروسکوپ با حرکت دادن گوشی در زوایای مختلف تصویر ۳۶۰ درجه را مشاهده کرد.

حتی می‌توان آن را هیجان‌انگیزتر کرد و یک هدست واقعیت مجازی مخصوص گوشی را (مانند Google Daydream) بر روی صورت قرار داد و با حرکت دادن سر به اطراف تصویر ۳۶۰ درجه را تماشا کرد.

هدست Archos VR

هدست Archos VR

اینها انتخاب‌های ساده برای ۳۶۰ درجه با استفاده از یک یا دو لنز بودند. برای عکاسی ۳۶۰ درجه با دو لنز انتخاب‌های حرفه‌ای‌تر هم وجود دارد مانند Brahma Duet که از یک بدنه چاپ شده با پرینتر سه بعدی و لنزها و نرم‌افزار خاصی برای سازگاری دوربین‌ها و چسباندن عکس‌ها در زمان ثبت تصویر استفاده می‌کند.

Brahma Duet یک دوربین پیشرفته 360 درجه با دو لنز

Brahma Duet یک دوربین پیشرفته ۳۶۰ درجه با دو لنز

چندین تصویر و یک دوربین

روش حرفه‌ای‌تر برای ثبت تصاویر ۳۶۰ درجه ثبت چند عکس با یک دوربین با کمک یک سه پایه و ترکیب آنها به وسیله یک نرم‌افزار مانند Hugin است. البته این کار کمی طاقت فرسا است. باید تصاویر در یک مسیر دایره‌ای ثبت شوند و مطمئن شوید تصاویر یکدیگر را پوشش می‌دهند. این کار خسته کننده و زمان بر جای سوال دارد: چرا باید این کار را انجام داد وقتی می‌توان با فشردن یک دکمه بر روی یک دوربین با لنز ۳۶۰ درجه کار را تمام کرد؟

می‌توان از مزایای این روش به رزولوشن بسیار بالاتر به نسبت لنزهای ۳۶۰ درجه اشاره کرد، همچنین امکان استفاده از قابلیت‌هایی مانند HDR که محصول آن رنگ‌هایی بسیار متناسب‌تر دارد.

زمانی که قصد استفاده از این روش را دارید، می‌توانید از دوربین یک گوشی هوشمند استفاده کنید یا یک دوربین DSLR.

دقت در جایگیری دوربین بسیار مهم است. اثر HDR در تصویر مشهود است.

دقت در جایگیری دوربین بسیار مهم است. اثر HDR در تصویر مشهود است.

چند دوربین و یک عکس

روش پیشرفته‌تر این تکنولوژی استفاده از چندین دوربین بر روی یک بدنه و ثبت یک عکس از هر دوربین و ترکیب آنها با یکدیگر است. به هم چسباندن تصاویر به کمک نرم‌افزار دوربین انجام و نهایتاً یک تصویر حاصل می‌شود. تولید تصاویر ۳۶۰ درجه با کیفیت ۴K هم با این روش امکان پذیر  است.

امکان ضبط ویدیوهای VR هم با این دوربین وجود دارد.

امکان ضبط ویدیوهای VR هم با این دوربین وجود دارد.

و در پایان

در حالیکه عکاسی ۳۶۰ درجه همچنان به پیشرفت خود ادامه می‌دهد، هیجان انگیزترین روش عکاسی ۳۶۰ درجه که تاکنون در دسترس قرار گرفته واقعیت مجازی DIY با چند دوربین است. البته بحث آن خارج از حدود این مقاله می‌باشد اما در ویدیوی زیر می‌توانید نمونه‌ای از این فناوری را مشاهده کنید.

منبع


نوشتن یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عنوان منو