اخبار تکنولوژی و علم قرن 21

یکشنبه ۹۷/۰۹/۲۵

سفرهای فضایی امروز به واقعیت بسیار نزدیک است. ۷ شرکتی که بلیت سفرهای فضایی می فروشند.

21 century technology news

اخبار علم و تکنولوژی قرن 21
www.21tech.ir

۷ شرکتی که بلیت سفرهای فضایی می فروشند

فروش بلیت سفر فضایی توسط شرکت های مختلف
http://21tech.ir/?p=2620
3260 نمایش

کمی بیشتر از نیم قرن پیش، فضانورد یوری گاگارین اولین بشری بود که رویای سفرهای فضایی را تحقق بخشید. گامی بسیار مهم که جرقه رقابت فضایی را آغاز کرد و طی آن، بشریت متقاعد شد که جست و جو در فضا همه چیز را تغییر خواهد داد.

این نیم قرن، عصر خوش‌بینی به سفرهای فضایی بود. بشریت که طی چند دهه شاهد تغییر ظاهر اتوموبیل‌های اولیه از اشکال بی روح و جعبه‌ای مانند آنها به بدنه‌های زیبا و عضلانی و براق بود، مسلماً پیشرفت سریع‌تر در صنعت فضایی (با تمام کامپیوترها و تجهیزات آن) را تجربه کرده است.

با گذر زمان و رسیدن به زمان حال، مشخص شد که پیش‌بینی‌ها و خوش‌بینی‌های صورت گرفته در ابتدای این عصر چندان هم سریع به وقوع نپیوست. زیرا تا به این لحظه فقط ۵۰۰ نفر توانسته‌اند به خارج از جو زمین سفر کنند. رقم چشمگیری نیست اما به نظر می‌رسد که در سال‌های کنونی، بدون خوش‌بینی بیش از حد، در آستانه آغاز دوران سفرهای فضایی قرار داریم.

طی چند سال گذشته برخی از افراد شناخته شده با پرداخت مبالغ میلیون دلاری به فضا سفر کرده‌اند مانند چهره سرشناس دنیای بازی‌های ویدیویی، ریچارد گریوت، که با پرداخت چند میلیون دلار، دو هفته را در ایستگاه فضایی به سر برد. در حقیقت پس از تعطیلی برنامه شاتل فضایی سازمان NASA، بخش خصوصی طرح گردشگری فضایی را دنبال می‌کند. شرکت‌های تجاری متفاوتی مانند SpaceX در تلاش برای مقدور کردن سفرهای فضایی برای افراد بیشتری هستند تا اینکه فقط محدود به ثروتمندان نباشد.

البته هنوز هم سفرهای فضایی برای ۹۹ درصد مردم گران قیمت و خارج از دسترس هستند اما به هر حال شروع این برنامه‌ها حتی با قیمت بالا، برای همه‌ی مردم امیدوار کننده خواهد بود. تاریخ تکنولوژی همیشه می‌گوید قیمت به مرور زمان کاهش می‌یابد، همین اتفاق برای سفرهای فضایی هم خواهد افتاد. در ادامه شرکت‌هایی که هم اکنون بلیت سفرهای فضایی می‌فروشند را معرفی می‌کنیم.

۱ – Virgin Galactic Orbit

در سال  ۲۰۰۴ میلیاردر انگلیسی، ریچارد برانسون، وعده داد تا سال ۲۰۰۹ شرکت Virgin Galactic توریست به فضا می‌فرستد. این برنامه تا الان به موفقیت نپیوسته و حتی شاهد شکست‌هایی در این زمینه بوده‌ایم. اما همچنان با پرداختن ۲۵۰٫۰۰۰ دلار می‌توان یک بلیت سفر به فضا رزرو کرد. ظاهراً استیون هاوکینگ در لیست اولین مسافرین برای افتتاحیه قرار دارد، هر زمان که باشد.

تا آن زمان Virgin Galactic یک تجارت جانبی با نام Virgin Orbit دارد که ماهواره‌های کوچک به فضا می‌فرستد.

یک هواپیمای بزرگتر این هواپیما را تا ارتفاعات بالا می برد، پس از آن موتور این هواپیما روشن می شود و از جو خارج می شود

یک هواپیمای بزرگتر این هواپیما را تا ارتفاعات بالا می برد، پس از آن موتور این هواپیما روشن می شود و از جو خارج می شود

۲ – SpaceX

ماه گذشته میلیاردر معروف اهل افریقای جنوبی، ایلان ماسک، اعلام کرد SpaceX در حوالی سال ۲۰۱۸ دو توریست را به اطراف کره ماه اعزام خواهد کرد. هر چند نه نامی از این دو توریست منتشر شده و نه مبلغ هر بلیت اعلام شده است. اما SpaceX اعلام کرده که هر بلیت به قیمت انتقال یک خدمه به ایستگاه بین‌المللی فضایی (ISS) خواهد بود (سایت theverge آن را حدود ۸۱ میلیون دلار تخمین می‌زند).

سفر فضایی با SpaceX

SpaceX

۳ – Blue Origin

برای اینکه از SpaceX عقب نباشد، میلیاردر امریکایی جف بوزس وعده داده تا آغاز سال آینده راکت‌های با قابلیت استفاده مجدد Blue Origin شروع به ارسال توریست به فضا می‌کنند. این شرکت فعلا قیمت بلیت‌ها را اعلام نکرده است اما می‌توانید در سایت آن ثبت نام کنید.

راکت های Blue Origin همانند SpaceX قابلیت استفاده مجدد دارند

راکت های Blue Origin همانند SpaceX قابلیت استفاده مجدد دارند

۴ – Space Adventures

از اواخر دهه ۹۰ میلادی بهترین گزینه برای کسانی که چند میلیون دلاری داشتند و می‌خواستند آن را برای سفرهای فضایی هزینه کنند، شرکت Space Adventure بوده است. با دریافت یک رقم هنگفت این شرکت با آژانس فضایی روسیه برای ارسال امن مسافران به فضا همکاری می‌کند. این همان شرکتی است که چهره معروف صنعت بازی‌های ویدیویی ریچارد گریوت با آن به مدت دو هفته به ایستگاه فضایی بین المللی سفر کرد.

در حال حاضر وب سایت Space Adventures لیستی از تورهای فضایی را به نمایش گذاشته است مانند: سفر به اطراف ماه، سفر به مدار زمین و حتی پیاده روی فضایی. به مبلغ این سفرها اشاره‌ای نشده است فقط یک جمله نه چندان واضح: “هزینه پیاده روی فضایی بستگی به زمان آن و دیگر موارد دارد”.

ریچارد گریوت

ریچارد گریوت

۵ – World View

راکت‌ها محصولات قرن بیست و یکم هستند. اما یک راه جدید (در واقع توسعه طرحی قدیمی) استفاده از بالن‌های فوق سبک است. همان روشی که شرکت امریکایی World View قصد دارد برای سفر به آخرین لایه‌های جو زمین از آن استفاده کند. این شرکت از یک بالن بسیار بزرگ برای قرار دادن ماهواره‌های کوچک در مدار زمین استفاده می‌کند و قصد دارد با همین روش، به ازای رقمی نامعلوم، جستجوگران فضا را تا بالای جو زمین بالا ببرد.

سفرهای فضایی با بالن فضایی World View

بالن فضایی World View برای سفرهای فضایی

۶ – لبه‌ی فضا با هواپیمای جت

یک شرکت با نام Migflug وعده داده است نه تنها مسافران را به مرز جو زمین بفرستد، جایی که انحنای زمین به وضوح مشخص است، بلکه مسافران را با سرعت فراصوت به وسیله جت‌های MiG-29 ساخت شوروی به آنجا می‌فرستد. این شرکت پایگاه‌هایی در سراسر زمین دارد و می‌توانید با رقمی حدود ۱۹۰۰۰ دلار برای آن ثبت نام کنید.

سفر به آخرین نقاط جو با هواپیما جت

سفر به آخرین نقاط جو با هواپیما جت

۷ – Zero G (بی وزنی)

اگر ترک جو زمین کمی رویایی و گران قیمت است ولی همچنان می‌توانید بی وزنی را تجربه کنید. در واقع بی وزنی از قسمت‌های هیجان انگیز سفر به فضاست، اینطور نیست؟ شرکت‌های مانند Zero G پرواز سهمی‌وار را پیشنهاد می‌کنند (در این پرواز، هواپیما در قوس‌های سهمی‌گون با سرعتی معین حرکت می‌کند که شتابی بلعکس جاذبه زمین و یک بی وزنی ظاهری ایجاد می‌شود). با رقمی کمتر نسبت به موارد قبل، ۵۰۰۰ دلار، می‌توانید این تجربه را کسب کنید. با این مبلغ شما می توانید ۱۵ مانور سهموی را تجربه کنید که هر کدام در حدود ۲۰-۳۰ ثانیه به طول می‌انجامند. اما پیشاپیش آگاه باشید که بی وزنی با هرکسی سازگار نیست (لقبی که به این پرواز داده شده است “ستاره دنباله دار بالا آوردن یا the vomit comet” است).

Zero G

Zero G

منبع


نوشتن یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عنوان منو