اخبار تکنولوژی و علم قرن 21

سه شنبه ۹۷/۰۸/۲۲

کدام شرکت پیروز رقابت برای تولید تراشه های ۷nm (هفت نانومتری) خواهد بود؟

21 century technology news

اخبار علم و تکنولوژی قرن 21
www.21tech.ir

کدام شرکت در رقابت برای تولید تراشه ۷nm پیروز خواهد شد؟

چه شرکتی در رقابت برای تولید تراشه های 7 نانومتری پیروز خواهد شد
http://21tech.ir/?p=2743
1779 نمایش

سامسونگ هفته گذشته باز هم در مورد تراشه‌های ۷ نانومتری ( ۷nm ) و عرضه آن در سال‌های نزدیک خبرهایی منتشر کرد. در حال حاضر سامسونگ و رقیب اصلی‌اش، TSMC، تراشه‌های ۱۴nm و ۱۶nm برای گوشی‌های هوشمند تولید می‌کنند و با ساخت تراشه‌های Snapdragon 835 شرکت کوالکام و Exynos 8895 شرکت سامسونگ، اولین تراشه‌های ۱۰nm FinFET برای گوشی‌های هوشمند عرضه شد.

تکنولوژی FinFET چند درگاه ورودی به ترانزیستور فراهم می‌کند. ساخت تراشه‌های کمتر از ۳۲nm با این تکنولوژی امکان پذیر شد.

پیشرفت‌های بیشتر و تولید تراشه‌های زیر ۱۰nm باعث افزایش راندمان پردازنده گوشی‌های هوشمند و استفاده بهینه از باتری، کمتر گرم شدن گوشی و نهایتا افزایش بازده کلی گوشی می‌شود. ولی رقبای سامسونگ در تولید پردازنده، به سختی در حال تلاش هستند تا اولین شرکتی باشند که به این مرحله مهم از رشد تکنولوژی می‌رسند. بیایید مروری داشته باشیم بر این شرکت‌ها و ببینیم کدامیک بخت بیشتری برای پیشتازی دارند…

Samsung

با توجه به اطلاعیه‌های سامسونگ، این شرکت با سرمایه‌گزاری هنگفت در تولید تراشه‌های ۷nm قصد دارد نیاز آینده بازار را تامین کند. این سرمایه‌گزاری‌ها احتمالا تا سال ۲۰۱۹ به ثمر خواهد نشست. یعنی باید حدود دو سال دیگر صبر کرد تا پردازنده‌های سامسونگ آماده عرضه با بازار شوند.

سامسونگ در حال حاضر پردازنده ۷nm خود را تولید کرده است اما تنها در حدی که تکنولوژی خود را نمایش دهد نه اینکه بتواند آن را عملا با یک SRAM همراه و پردازنده را به بازار عرضه کند.

جالب است که این شرکت سرگرم تحقیق بر روی نمونه‌های ۸nm و ۶nm هم است به طوری که اعلام کرده: “چیپ‌های ۸nm و ۶nm تمام تکنولوژی‌های ۷nm و ۱۰nm را شامل می‌شوند”. سامسونگ پیش از این گفته مشخصات چیپ‌های ۸nm و ۶nm را به صورت دقیق در U.S Samsung Foundry Forum، که تقریبا پنچ هفته دیگر آغاز میشود، برای مشتریان بیان می‌کند.

تولید چیپ‌های ۷nm سامسونگ در سال ۲۰۱۸ افزایش خواهد یافت ولی احتمالا تا سال ۲۰۱۹ آنها را بر روی پردازنده‌های موبایل نخواهیم دید. تا آن زمان این شرکت تولید پردازنده‌های ۱۰nm LPP و LPU را در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ افزایش می‌دهد.

TSMC

TSMC به نظر بسیار جدی‌تر و سریع‌تر برنامه تولید چیپ‌های ۷nm را دنبال می‌کند. مطابق نقشه راه این شرکت، طی ماه‌های آینده نمونه‌های اولیه و تا نیمه دوم سال ۲۰۱۸ به صورت تجاری این پردازنده‌ها را تولید خواهد کرد. جالب است که TSMC قصد ندارد از تکنولوژی EUV (با لیتوگرافی احتمالی ۵·۱۳ نانومتری) برای ساخت تراشه‌های ۷nm استفاده کند و از همان لیتوگرافی ۱۹۳nm استفاده خواهد کرد. این شرکت از EUV در پردازنده ۵nm خود استفاده خواهد کرد که احتمالا قبل از ۲۰۱۹ آماده خواهد شد.

در تصویر زیر مقایسه‌ای میان عمق و رزولوشن EUV و تکنولوژی کنونی، یعنی ArF، صورت گرفته است. ArF از لیزر Argon Fluoride با طول موج ۱۹۳ نانومتر تغذیه می‌شود در حالیکه EUV باید با یک لیزر با طول موج ۱۳٫۵ نانومتر تغذیه شود. طول موج کوتاه‌تر، چاپ ترانزیستورهای تراشه‌ها را بسیار ساده‌تر می‌کند.

زمان دستیابی به تکنولوژی استفاده اقتصادی از EUV، تراشه های 10 نانومتری و کمتر از 10 نانومتر بسیار راحتتر و ارزانتر تولید می شوند. رقابت برای تولید تراشه های 7nm

زمان دستیابی به تکنولوژی استفاده اقتصادی از EUV، تراشه های ۱۰ نانومتری و کمتر از ۱۰ نانومتر بسیار راحتتر و ارزانتر تولید می شوند.

ARM هم با TSMC برای توسعه پردازنده‌های ۷nm FinFET همکاری می‌کند. این همکاری به شرکت‌های سازنده SoC (چیپ ست کامل) برای سازگاری سریع‌تر محصولات خود با چیپ‌های ۷nm ساخت TSMC کمک می‌کنند. شرکت Cadence Design Systems که با مهندسین طراح SoC همکاری می‌کند، اخیرا گواهینامه سازگاری با پردازنده‌های ۷nm شرکت TSMC را منتشر کرده است. این بدین معناست که ابزارهای بیشتری در اختیار توسعه دهندگان هست تا پردازشگرهایی سازگار با پلتفرم ساخت TSMC طراحی کنند.

TSMC پیش از این چیپ‌های ۷nm SRAM را به نمایش گذاشته که سنگ بنایی در ساخت مدارهای پیچیده‌تر SoCها و نشان از موفق بودن گام‌های این شرکت است. اخیرا هم گزارشاتی منتشر شده مبنی بر اینکه TSMC یک پردازنده با ۱۲ CPU مجهز به چیپ‌های ۷nm را با همکاری MediaTek تست کرده است.

GlobalFoundries

GlobalFoundries در تولید نسل‌های اخیر SoC موبایل‌ها حضور نداشته اما ممکن است همزمان با نسل ۷nm به بازار بیاید. این شرکت احتمالا برنامه‌ای برای تولید تراشه‌های ۱۰nm نخواهد داشت اما با ۷nm به رقابت برای تولید SoC با بزرگان این صنعت بر می‌خیزد.

طی آخرین اخبار، این شرکت امیدوار است تا نیمه دوم سال ۲۰۱۸ به صورت تجاری تراشه‌های ۷nm را به بازار عرضه کند. GlobalFoundries باید تا نیمه دوم سال۲۰۱۷ خط تولید این تراشه را راه‌اندازی کند. همچنین این شرکت تولید نمونه‌های آزمایشی را تقریبا دو ماه پیش در نیویورک آغاز کرد.

دستیابی مقرون به صرفه به EUV، تولید تراشه‌های کمتر از ۱۰ نانومتر را بسیار ساده‌تر می کند.

مانند TSMC این شرکت هم از طول موج ۱۹۳nm برای ساخت تراشه خود استفاده می‌کند اما قصد دارد در خط تولید خود، از EUV استفاده کند. همین احتمالا موجب تاخیر در عرضه محصول GlobalFoundries تا اوایل سال ۲۰۱۹ شود، زمانی که شاهد حضور تراشه ۷nm سامسونگ هم در بازار خواهیم بود (مطابق پیش‌بینی‌ها استفاده از EUV تا سال ۲۰۲۰ به صورت گسترده ممکن نخواهد بود).

Intel

اینتل به عنوان شرکتی پیشرو در تولید پردازنده‌ها، از سال پیش با همکاری ARM شروع به تولید پردازنده گوشی موبایل کرد. LG، یکی از مشتریان پردازنده موبایل Intel، احتمال دارد به حوزه تولید پردازنده وارد شود پس باید منتظر بود و دید که چه می‌شود. اینتل تا به حال اعلام نکرده قصد استفاده از چه تکنولوژی را دارد اما احتمالا مانند Samsung و GlobalFoundries از EUV استفاده خواهد کرد.

اینتل اعلام کرده اکنون در حال آماده کردن کارخانه آریزونا امریکا برای تولید این محصول است، کاری که ۷ میلیلارد دلار برای اینتل هزینه دارد. با توجه به زمان سه الی چهار ساله برای این تغییرات، تراشه‌های ۷nm اینتل به این زودی‌ها در بازار یافت نخواهند شد. بنابراین نزدیک‌ترین زمانی که اینتل پردازنده‌های ۷nm به بازار عرضه کند نیمه دوم سال ۲۰۱۹ پیش‌بینی می‌شود.

این شرکت در تولید تراشه‌های ۱۰nm هم از رقبای خود عقب بود و داستان برای ۷nm هم تکرار می‌شود. احتمالا اینتل به تولید انبوه ۷nm تا سال ۲۰۲۰ نخواهد رسید.

محتمل‌ترین زمان: نیمه دوم سال ۲۰۱۸

در حالی شرکت‌ها صحبت از نسل آینده محصولات خود می‌کنند که پردازنده‌های ۱۰nm به تازگی عرضه شده‌اند و ما باید بسیار در مورد پیشرفت‌ها و امکاناتی که این پردازنده‌ها در اختیار ما قرار می‌دهند هیجان زده باشیم. ساخت تراشه ۷nm در مرحله انجام است و احتمالا یک سال و نیم دیگر تا زمان عرضه تجاری آن توسط TSMC و GlobalFoundries فاصله داریم (اگر همه چیز مطابق برنامه‌ریزی این شرکت‌ها به پیش برود).

پس تا آغاز سال ۲۰۱۹ شاهد عرضه SoC با چیپ ۷nm نخواهیم بود و در این زمان، به احتمال زیاد مطابق معمول، شرکت‌ها پرچمداران خود را پردازنده‌های ۷nm ساخت کوالکام به بازار عرضه خواهند کرد. پس در سالهای ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ شاهد پردازنده‌های ۱۰nm FinFET در گوشی‌های هوشمند خواهیم بود.

منبع


نوشتن یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عنوان منو