اخبار تکنولوژی و علم قرن 21

یکشنبه ۹۷/۰۹/۲۵

تلاش بین المللی ستاره شناسان برای ثبت اولین تصویر از سیاه چاله ها

21 century technology news

اخبار علم و تکنولوژی قرن 21
www.21tech.ir

تلاش ستاره شناسان برای ثبت اولین تصویر از سیاه چاله

تلاش ستاره شناسان جهان برای تصویربرداری از سیاه چاله ها
http://21tech.ir/?p=2758
3505 نمایش

احتمالا طی سال‌های اخیر عکس‌های زیادی در مقالات مرتبط با سیاه چاله‌ها دیده‌اید. اما در واقع هیچکدام یک سیاه چاله واقعی نیستند (شامل تصویر بالا هم می‌شود). همه آنها یک تصویر هنری رندر شده و یا نهایتا تصویر گاز فوق داغ اطراف سیاه چاله است.

اکنون ستاره شناسان در سراسر زمین با هم متحد شده و پروژه‌ای با نام the Event Horizon Telescope را آغاز کرده‌اند. این تیم بین‌المللی امیدوار است با جمع‌آوری دیتاهای تلسکوپ‌های رادیویی در نقاط مختلف زمین، اولین تصویر از سیاه چاله‌ها را ثبت کند.

مشکلاتی اجازه رصد سیاه چاله‌ها را به ستاره شناسان نمی‌دهند. یکی از آنها این است هیچ سیاه چاله‌ای در نزدیکی زمین نیست. البته این بسیار خوب است اگر دوست ندارید در اثر نیروهای tidal از هم بپاشید و به درون سیاه چاله‌ها سقوط کنید. سیاه چاله‌ها آنقدر هم که انتظار دارید بزرگ نیستند علی رغم جرم بسیار زیاد، ابعاد کوچکی دارند که نهایتا باعث ایجاد میدان جاذبه بسیار شدید در اطراف آنها می‌شود. همچنین تمام امواج الکترومغناطیسی به جای ساطع شدن، به درون سیاه چاله‌ها کشیده می‌شوند در نتیجه نمی‌توان به صورت مستقیم آن را دید.

نیروهای tidal میان دو جسم که بر هم جاذبه وارد می‌کنند و فاصله آنها در نقاط مختلف با هم متفاوت است، ایجاد می‌شود. اگر این نیرو شدید باشد باعث از هم پاشیده شدن جسم ضعیف‌تر می‌شود. همین نیرو میان ماه و زمین عامل ایجاد جزر و مد است.

ستاره شناسان از Event Horizon برای دیدن دو سیاه چاله بسیار بزرگ استفاده می‌کنند. یکی در مرکز کهکشان خود ما با نام Sagittarius A* (بخوانید Sagittarius A استار). و دیگری در مرکز کهکشان همسایه با نام M87 که Virgo A هم خوانده می‌شود. M87 یکی از بزرگترین کهکشان‌های دنیای اطراف ماست و به خاطر دنباله‌ی مواد بیرون زده از سیاه چاله مرکزی آن، معروف است.

دنباله مواد خروجی از سیاه چاله مرکزی کهکشان M87. این جت اسرارآمیز از مواد با سرعت نور، از برخی سیاه چاله ها خارج می شود و در مورد سیاه چاله مرکز M87، طول آن حتی از کهکشان هم بیرون زده است.

دنباله مواد خروجی از سیاه چاله مرکزی کهکشان M87. این جت اسرارآمیز از مواد با سرعت نور، از برخی سیاه چاله ها خارج می شود و در مورد سیاه چاله مرکز M87، طول آن حتی از کهکشان هم بیرون زده است.

The Event Horizon Telescope متشکل از هشت تلسکوپ رادیویی در سرتاسر زمین است و تمام آنها به صورت همزمان به یک جسم نگاه می‌کنند. استفاده از امواج رادیویی به ستاره شناسان کمک می‌کند تا از لایه‌های گرد و غبار و گاز که اطراف سیاه چاله‌ها را فرا گرفته است عبور کنند. هدف، رؤیت هاله گاز فوق داغی است که گمان می‌رود پیش از بلعیده شدن توسط سیاه چاله در بالای Event Horizon در حال چرخش است. یک تلسکوپ به تنهایی نمی‌تواند اطلاعات کافی برای نمایش این هاله را فراهم کند اما یک شبکه از تلسکوپ‌ها در سراسر زمین شاید بتوانند.

نقطه سیاه مرکز تصویر Event Horizon است. هر ماده که از این سطح عبور کند دیگر راه برگشت ندارد.

نقطه سیاه مرکز تصویر Event Horizon است. هر ماده که از این سطح عبور کند دیگر راه برگشت ندارد.

این آزمایش از ۴ آوریل آغاز شده و تا ۱۴ آوریل به طول خواهد انجامید. سپس اطلاعات به موسسات Max Planck در آلمان و Haystack Observatory در دانشگاه MIT امریکا انتقال می‌یابد. با ترکیب این اطلاعات باید نویزها حذف و هاله نورانی تقویت شود. این فرآیند احتمالا چند ماهی به طول بیانجامد. زیرا حجم اطلاعات دریافتی هر شب در حدود ۲ پتابایت معادل ۲۰۰۰ ترابایت است.

بلاخره پس از گذشت این چند ماه احتمالا برای اولین بار می‌توانیم هاله نورانی Event Horizon را ببینیم. این تصاویر می‌تواند به برخی از قدیمی‌ترین سوالات در مورد فیزیک و طبیعت کهکشان‌ها پاسخ دهد.

منبع


نوشتن یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عنوان منو