اخبار تکنولوژی و علم قرن 21

یکشنبه ۹۷/۰۹/۲۵

RAM عضو بسیار مهمی برای کامپیوترها و موبایل ها است. چگونه می توان متوجه مشکلات آن شد؟

21 century technology news

اخبار علم و تکنولوژی قرن 21
www.21tech.ir

نحوه بررسی سلامت RAM و ایرادات آن در ویندوز

تشخیص مشکل رم در ویندوز 10
http://21tech.ir/?p=2772
1663 نمایش

معمولا بعد از ایرادات نرم‌افزاری و fragmentation هارد دیسک، اولین قطعه‌ای را که به خاطر ایرادات کامپیوتر سرزنش می‌کنیم RAM است. البته چندان هم غیر منطقی نیست چون RAM مسئولیت بسیار مهمی در میان سخت‌افزارهای کامپیوتر بر عهده دارد و اگر مشکلی داشته باشد کارهای بسیار کمی می‌توان با سیستم انجام داد.

اما چگونه می‌توان متوجه مشکل RAM شد؟ چند راه وجود دارد. برای اطلاع از جزئیات بیشتر، باید از نرم‌افزارهای ثانویه به جای نرم‌افزارهای درون ساخت خود ویندوز استفاده کرد. در ادامه، روش‌های بررسی سلامت RAM برای ویندوز ۱۰ (قابل استفاده برای سایر ویندوزها هم هست) توضیح داده می‌شود.

علائم ایراد در RAM

قبل از هر کاری مطمئن شوید اصلا مشکل از RAM سیستم است یا خیر. برخی نشانه‌های ایراد RAM اینها هستند:

  • PC در زمان روشن شدن یک یا دو مرتبه صدای بیپ می‌دهد
  • کامپیوتر هر چه بیشتر روشن باشد سرعتش کمتر می‌شود
  • دائما کرش (crash) می‌کند
  • در دسترسی به فایل ها مشکل ایجاد می‌شود

روش ویندوز

راحت‌ترین روش، اما نه دقیق‌ترین و عمقی‌ترین، استفاده از Windows Memory Diagnostic (تشخیص ایراد مموری ویندوز) است. استارت را بفشارید و mdsched.exe را تایپ کنید و اینتر بزنید. در پنجره باز شده، گزینه اول (ری استارت) را بفشارید. سیستم با ابزار تشخیص مشکل ویندوز بوت می‌شود.

گزینه اول را انتخاب کنید تا سیستم Restart شود

گزینه اول را انتخاب کنید تا سیستم Restart شود

پس از بوت سیستم، با فشردن F1 می‌توان نوع تست را انتخاب کرد؛ تست ابتدایی (Basic)، استاندارد (Standard) و یا پیشرفته (Extended)، که به ترتیب باعث افزایش طول زمان انجام تست و همچنین افزایش کیفیت پاسخ آن می‌شود. پس از انجام تست، سیستم اتوماتیک ری استارت شده و پس از روشن شدن، پیغام گزارش ایراد را مشاهده خواهید کرد .

MemTest86

اگر ابزار تشخیص ایراد ویندوز خطایی نیافت و همچنان معتقد به وجود مشکل در RAM هستید، از ابزار دیگری برای کسب اطلاعات با جزئیات بیشتر استفاده کنید. این ابزار قدیمی پیش از این برای تست سیستم‌های ۳۲-bit استفاده می‌شد (۸۶ در نام آن مشخص است) اما امروزه از بیشتر سیستم‌های ۶۴-bit هم پشتیبانی می‌کند.

MemTest64 را دانلود کنید. گزینه‌های مختلفی در این صفحه وجود دارند، گزینه Image for creating USB Drive را انتخاب کنید (البته در کنار آن امکان انتخاب CD هم وجود دارد).

MemTest86 برای تست ram

MemTest86

فایل Zip دانلودی را اکسترکت (Extract) و بر روی imageUSB دوبار کلیک کنید تا ابزار ساخت image باز شود. یک USB فلاش (که پاک شدن اطلاعاتش مهم نباشد) نیاز دارید.

در صفحه نرم‌افزار، USB فلش مورد نظر را در Step 1 انتخاب کنید. سپس محل کنونی فایل memtest86-usb را در Step 3 انتخاب کنید (همان محل اکسترکت کردن فایل Zip است).

نهایتاً در مرحله چهارم Write to UFD را انتخاب کنید. اکنون سیستم را ری بوت (reboot) کنید تا با MemTest86 بوت شود.

در محیط MemTest86، با فشردن هر دکمه‌ای اجرای تست پس از حدود ۱۰ ثانیه شروع می‌شود. برای انجام تست کمی زمان نیاز است و پس از آن، خطاهای مموری را مشاهده می کنید.

بعد از تشخیص چه کنیم؟

خوب اگر مشکلی وجود داشت چگونه آن را رفع می‌کنید؟ گزینه پایانی تعویض RAM است اما قبل از خرید رم جدید، بررسی کنید که RAM کنونی درست در جای خود قرار گرفته باشد. اگر از چند رم استفاده می‌کنید، نوبتی آنها را خارج کرده و تست MemTest86 را انجام دهید و ببینید مشکل برطرف می‌شود یا خیر. شاید فقط یک RAM یا یک Slot (جایگاه RAM) ایراد دارد. اگر با جایگزینی یکی از RAMها و یا با جا زدن RAM در یکی از Slotها خطا مشاهده می‌شود، ایراد از آن RAM یا Slot است و نیاز به تعمیر و شاید حتی تعویض مادربورد وجود دارد.

منبع


نوشتن یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عنوان منو